Psychické projevy nadměrného pití alkoholu
Důvodů, proč vytrvat v úplné abstinenci nebo pít jen velmi střídmě, by se tedy našlo víc než dost. Což není vždy úplně snadné. Společenské tlaky nebo jen obyčejný zvyk často nutí lidi napít se alkoholu i ve chvílích, kdy si od něj chtějí dát pauzu.
Závislost na alkoholu ničí zdraví, štěstí, vztahy a peněženku. Potýkají se s nimi lidé všech věkových kategorií a sociálních vrstev, bez ohledu na to, co dělají nebo kolik vydělávají. Alkoholismus je tak jedním z největším problémů naší moderní společnosti. Právě proto je důležité vědět, co alkohol s vaším tělem vlastně dělá a jak na něj působí.
Co je to vlastně alkoholismus
Alkoholismus
- Jiný název
Závislost na alkoholu.
- Příznaky
Psychické problémy, touha po alkoholu bez ohledu na problémy, ztráta jiného smyslu života.
- Léčba
Je potřeba se odnaučit závislosti na alkoholu. K tomu je potřeba docházet na ambulantní léčbu, anebo v některých případech je potřeba i léčba ústavní. Může být podáván i lék Antabus. V kombinaci s alkoholem spustí oběhovou reakci, která je provázena bolestí hlavy, závratěmi, zvracením, a podobně.
- Smrtnost
Na otravu alkoholem zemře v Česku kolem dvou stovek pijáků, další stovka zemře v souvislosti s poruchou chování, kterou alkohol vyvolal. Cirhóze jater způsobené alkoholem podlehne kolem 1.300 osob ročně. Počty těch, k jejichž úmrtí alkohol přispěl, není snadné vysledovat.
- Prevence
Doživotní abstinence.
Příznaky počínajícího alkoholismu
Alkohol je droga, na které vzniká závislost. Alkoholik je tedy člověk závislý na alkoholu, protože pravidelné a nadměrné popíjení je silně návykové. Projevuje se tím, že člověk nad sebou ztrácí kontrolu, stále myslí na alkohol, od pití na veřejnosti přechází k pití v soukromí, protože se stydí a má pocity viny. Pokud ho ale někdo na problém upozorní, je podrážděný. Postupně ztrácí společenské postavení, kamarády a rodinu. Alkohol tedy obvykle neničí jen alkoholika, ale celé jeho okolí. Pro samotného závislého je podstatné už jen to, aby se mohl napít. Tím také řeší všechny problémy.
Léčba závislosti na alkoholu
Závislost na alkoholu je naprosto individuální. Vždycky je potřeba řešit celá problém komplexně. Ať už se jedná o rodinnou anamnézu, konzumaci alkoholu u rodičů a v rodině, dětství, a začátkům konzumace alkoholu a co bylo prvotním impulzem k napití a upnuté se k láhvi alkoholu.
Někteří alkoholici dokáží přestat pít sami, bez léčby. Častější ale bývá, že se neobejdou bez ambulantní psychiatrické nebo psychologické pomoci, která jim pomůže odstranit například příčinu jejich nadměrného pití. Úspěšná je také ústavní, obvykle tříměsíční léčba závislosti. Probíhá na psychiatrických klinikách a používají se skupinové i individuální terapie včetně nácviku, kdy cílem je změna životního stylu.
Většina lidí si problémy nepřizná nebo se nechce léčit. Proto je tak důležité, aby se léčit rozhodl sám závislý. Zkušený lékař adiktolog problémy pozná z běžného pohovoru s pacientem.
Co by vás mělo přivést do ordinace? Určitě není možné usuzovat jen z množství vypitého alkoholu, podstatné jsou následující znaky: člověk má neodolatelnou touhu se napít, není schopen se ovládat, zanedbává jiné zájmy včetně rodiny, pije, i když to má negativní důsledky. Varovat by vás mělo ale i to, že alkoholem řešíte stres nebo nespavost.
Vliv alkoholu na nervovou soustavu
Pokud chcete vědět, co pití s naším tělem dělá, neobejde se to bez alespoň stručného vědeckého vysvětlení.
Alkohol působí na lidský mozek povzbudivě, ale zároveň zklidňuje a otupuje pocity úzkosti či strachu. V mozku se nacházejí receptory, na které se váže neurotransmiter kyselina gama-aminomáselná. Ta pomáhá snižovat aktivitu neuronů a podporuje relaxaci a klid.
Když popíjíme, zejména pak opakovaně a dlouhodobě, mozek si zvykne na stav, kdy alkohol přebírá funkci neurotransmiteru, protože dokáže vyvolat velmi podobně zklidňující stav. Proto se po jeho konzumaci cítíme uvolněně a opadá nám stres. Alkohol navíc zvyšuje hladinu dopaminu.
Dopamin je neurotransmiter, který bývá označován také jako hormon štěstí nebo hormon neřesti. Navazuje se na jednotlivé receptory v mozku a zajišťuje, aby vysílaly signály z jedné buňky do druhé. To způsobuje buněčné změny, které mohou ovlivňovat, jak se cítíme a náš celkový pocit pohody.
Co způsobuje alkohol v lidském těle
Je to rychlé a pohodlné. Stačí si nalít skleničku a hned se cítíte lépe.
Záludnost alkoholu ale tkví i v tom, že když se s ním tělo vypořádá, klesne náhle hladina serotoninu a vy se cítíte hůře. Ve stavu opilosti se pak navíc v mozku zpomalí předávání informací, zároveň je oslabený, a tak neumí dobře rozpoznat špatná rozhodnutí.
To se projevuje typickou opileckou odvahou, ztrátou zábran a podceňováním nebezpečí. Alkohol má ovšem i další neblahé vlivy na lidský organismus. Kromě narušování přirozených biorytmů, nekvalitního spánku i sklonu ke splínu, sebelítosti a špatným náladám výrazně ovlivňuje také fyzickou kondici.
Za jak dlouho se tělo zbaví alkoholu
Čím více alkoholu vypijete, tím déle trvá, než se s ním tělo vypořádá.
Pokud vypijete sklenici vína nebo půllitr silného ležáku, může vašemu tělu trvat až tři hodiny, než alkohol odbourá. Nejvíc práce mají játra. Celý proces vyžaduje energii, která vám pak druhý den jednoduše chybí. Zrádné je to nejen při běžných činnostech, ale i například při sportu.
Alkohol je pro tělo poměrně toxický. S každým lokem alkoholu si vytváříme drobnou otravu. Organismu dá dost zabrat, aby toxiny dostal pryč, a dochází ke zpomalení metabolismu.
Pití alkoholu pro vzrušení
Mužům je oproti ženám pití ze sociologického hlediska dovoleno, ale už to neprobíhá tak jako dříve. V tomhle si ženy a muži nejsou rovni, byť se o to ve všech odvětvích života snaží. Ale pořád přetrvávají vzorce, že žena by pít neměla. Opilá žena je i u nás společensky nepřijatelná. Ze zdravotních i sociálních důvodů.
Pozůstatky této zvyklosti vidíme v chování zejména mužů dodnes. Největší frajeři jsou ti, kdo nejvíc vydrží. Takzvané pití pro vzrušení praktikují především mladí muži, kteří se díky alkoholu cítí akčně a nabuzeně, zkrátka jako vůdci skupiny.