Teeling Distillery – Irská whiskey

Teeling Distillery je irská palírna whisky založená v Dublinu v roce 2015 společností Teeling Whiskey Company. Je to první nová palírna whisky, která byla otevřena v Dublinu, kdysi světovém hlavním městě destilace whisky, za více než 125 let. Ve skutečnosti, protože poslední z původních dublinských palíren byla uzavřena v roce 1976, je to první palírna whisky provozovaná v Dublinu, kde kdysi sídlilo nejméně 37 palíren, za téměř 40 let.

Palírna byla založena Jackem a Stephenem Teelingovými, jejichž otec John Teeling v roce 1987 založil monopolní palírnu Cooley Distillery . Nachází se v oblasti Liberties v Dublinu, blízko místa, kde měl Walter Teeling, předek rodiny založil palírnu na Marrowbone Lane v roce 1782. Symbolem a logem značky je Fénix vstávající z kotlíku , symbolizuje znovuzaložení značky whisky Teeling.

Přestože se jedná o nově založenou palírnu, navazuje na historickou rodinnou tradici.

Historie

V roce 1782 založil Walter Teeling palírnu na dublinské Marrowbone Lane, v oblasti Liberties v Dublinu, tehdejší epicentrum lihovarnictví přezdívané „zlatý trojúhelník“ kvůli množství palíren umístěných v této oblasti. Ačkoliv některé palírny v oblasti Liberties v té době již zanikly, historicky tomu tak bylo co do objemu výroby a například Thomas Street Distillery George Roe byla pravděpodobně největší palírnou na světě na svém vrcholu.

Nakonec Teeling Distillery koupil větší sousední provoz, William Jameson & Co. , který také sídlil na Marrowbone Street.  Lihovar Williama Jamesona, provozovaný příbuznými slavnějšího Johna Jamesona , později uzavřený v roce 1923, se však jako mnoho irských palíren na počátku 20. století potýkal s vážnými finančními potížemi. 

V roce 1987 koupil John Teeling, potomek Waltera Teelinga, zařízení v Cooley v hrabství Louth, které dříve zřídila irská vláda svobodného státu na výrobu průmyslového alkoholu z brambor. Teeling přeměnil tuto továrnu na palírnu whisky a znovu ji otevřel v roce 1989 jako Cooley Distillery . Lihovar byl první nový lihovar spuštěný v Irsku po konsolidaci a uzavření ve 20. století.

Dva synové Johna Teelinga, Jack a Stephen, pracovali se svým otcem v Cooley Distillery, když byla v roce 2011 prodána Beam Inc. (nyní Beam Suntory).  Jack, tehdejší výkonný ředitel, odešel, zatímco jeho bratr tam zůstal asi rok.

V rámci prodeje Teelingovi vyjednali nákup 16 000 sudů stařené whisky. S použitím tohoto kapitálu uvedl Jack Teeling v roce 2012 na trh Teeling Whisky a později se k němu připojil jeho bratr Stephen.

V roce 2015 Teelings založili novou palírnu whisky na Newmarket Square v jižním vnitřním městě Dublinu, nedaleko místa původního Teeling Distillery na Marrowbone Lane.

Lihovar, jehož součástí je návštěvnické centrum, kavárna a obchod, nyní zaměstnává přibližně 55 zaměstnanců a vyváží do 44 zemí. objem výroby činí kolem 500.000 litrů ročně.

Portfolio produktů

  • Teeling Small Batch, dokončeno v sudech po rumech
  • Teeling Single Grain, zrající v kalifornských sudech po Cabernetu Sauvignon
  • Teeling Single Malt, s vanou z whisky, zakončená pěti různými druhy sudů na víno (Sherry, Portské, Madeira, Bílé Burgundsko, Cabernet Sauvignon)
  • Teeling Single Pot Still, vyrobený z rmutu 50 % sladového a 50 % nesladového ječmene a zraje tři roky v sudech po Muškátovém víně
  • Teeling The Revival, 13 let, zrálo 12 let v sudech po Bourbonu a 1 rok skončilo v sudech od Calvadosu.
  • Teeling Vintage Reserve 24letý Single Malt
  • Teeling Vintage Reserve 33letý Single Malt

Ocenění

Whisky Teeling již získaly několik ocenění. Na World Whiskys Awards 2016 byly oceněny:

  • Nejlepší Irish Single Malt – Teeling Whisky 24 Year Old Single Malt
  • Nejlepší Irish Single Malt (bez uvedení věku) – Teeling Single Malt
  • Nejlepší Irish Single Grain – Teeling Single Grain

Kontakt

Webové stránky palírny: Teeling distillery na kterých najdete kompletní výrobní portfolio.

Pro zájemce o bližší poznání této palírny a seznámení se výrobou a ochutnávkou produktů je zde možnost exkurze. Vzhledem k sídlu přímo v Dublinu patří palírna k těm nejlépe dostupným a disponuje přehledným návštěvnickým centrem a zajímavou expozicí.