Vodka Putinka

Rusko, alkoholismus a vodka to je neoddělitelné a historií prověřené pevné spojení.

Každý kdo v Rusku něco znamená má svojí vodku. Znalci si jistě vzpomenou na vodku Jelcin, Stalinovy slzy, Gorbatschow, ad.

A ani současný prezident rozhodně nezůstal stranou.

Vodka Putinka

Až půl miliardy dolarů (téměř 11 miliard korun) mohl ruský prezident Vladimir Putin vydělat v letech 2004 až 2019 z prodeje oblíbené vodky, která nese jeho jméno. Vyplývá to z informací, které zjistil a zveřejnil ruský investigativní web Projekt.

Ruská vodka prodávaná pod značkou Putinka se dostala na pulty tamních obchodů v roce 2002 a do roku 2005 se dostala na špici trhu. V té době se jí ročně prodávalo více než 40 milionů litrů. Nárůst obliby vodky Putinka také podle webu Projekt odpovídal období s nejvyšším počtem úmrtí spojených s alkoholem v Rusku.

Ačkoli se majitelé značky Putinka během let měnili, všichni byli spojení s Putinovým vnitřním kruhem a podle zdrojů Projektu museli část svých zisků odvádět samotnému ruskému prezidentovi.

Mezi zprostředkující majitele Putinky patří i na Kypru registrovaná firma Ermira Consultants, kterou legálně vlastní petrohradský právník Vladislav Kopylov. Podle zjištění Projektu jde v podstatě o „peněženku” Vladimira Putina – jeho osobní offshorovou společnost.

Vodka jako součást politického podnikání

Projekt také identifikoval firmu Ermira Consultants jako jednu ze společností spojených s výstavbou Putinova luxusního paláce u Černého moře, jehož existenci odhalil vězněný bojovník proti korupci Alexej Navalnyj a jeho tým v roce 2021.

Tato kyperská offshorová společnost se rovněž podílela na nákupu bytu o rozloze 120 metrů čtverečních v prestižní moskevské čtvrti, tří bytů a střešní nástavby v černomořském letovisku Soči a dvou nemovitostí na exkluzivním moskevském předměstí Usovo v takzvané oblasti Rubljovka, kde mají své rezidence prominentní Rusové.

Každá z těchto nemovitostí byla zakoupena pro Putina nebo pro členy jeho nejbližšího okolí, zjistil Projekt. „Používali jsme termín ‚platit s Emirou‘, což znamenalo použití Putinových peněz k financování určitého obchodu (uskutečněného v jeho zájmu),” řekl Projektu anonymní zdroj spojený s Emira Consultants.

Závěr

Putin jako správný politický podnikatel investuje zisky, které mu plynou ze závislosti na alkoholu obyvatel Ruska, z nichž mnozí pijí jen proto, že jim to umožňuje momentálně zapomenout na realitu a přežít další den, do svých nemovitostí po celém světě.

Pokud budete mít příležitost, určitě tuto vodku ochutnejte.

Ne snad proto abyste Putinovi zvýšili jmění, ale už jen proto, že se určitě nebude jednat o žádný patok a poměr cena/kvalita bude výborný, jinak by jí Rusové nekupovali ve velkém a sám velký, tedy malý Putin by jí nepropůjčil své jméno.