Carolans Irish Cream

Carolans je irský krémový likér, který vzniknul v roce 1978 ve Velké Británii jako přímý konkurent a odpověď na celosvětový úspěch podobného likéru Baileys.

Pojmenování

Carolans Irish Cream je pojmenován po slaveném hudebníkovi pocházejícím ze 17. století. Turlough O’Carolan byl údajně legendární putovní hudebník – harfista, jehož písně byly tak jemné a kouzelné, že byl inspirací pro pojmenování tohoto jemného a kouzelného krémového likéru.

Výroba

Carolans se vyrábí v Clonmel, který se nachází v Golden Vale známém svojí smetanou. Název Clonmel pochází z galského „Cluain Meal“, což znamená „medové údolí“, a místní med se používá i při výrobě. Žádná z ingrediencí do tohoto irského krému necestuje do Clonmel dlouho.

Nejprve se pečlivě promíchá Irská whiskey s alkoholem a tím vznikne alkoholový základ likéru Carolans, do nějž se pak přidá čerstvá smetana. Další míchání pokračuje při vysokých teplotách v nerezových tancích, v nichž se do základu likéru postupně vmíchají med, voda, stabilizátory a přírodní barviva. Míchání je pod neustálou kontrolou, aby výsledná chuť a barva byla vždy stejná. Aby Carolans byl krásně krémový, musí vzniklá směs putovat do homogenizátoru. Díky němu se tuk ve směsi rozpadne do molekul, které se dokonale smísí se všemi přísadami. 

Nápoj je stáčen do vydařené láhve, která navozuje atmosféru starých irských legend. Carolans se může pochlubit i zlatou medailí z prestižní světové soutěže World Spirit Competition v San Franciscu.

Likér, byl vytvořen v roce 1978 a poprvé uveden na trh ve Velké Británii v červenci 1979. Od té doby se stal 2. nejprodávanějším krémovým likérem (po Baileys), prodávaným ve více než 40 zemích světa. Od té doby značka neustále roste. Kombinace konkurenční ceny, atraktivního balení a vysoce kvalitních surovin přispěl Carolans k velkému světovému úspěchu.

Složení

  • karamel
  • med (0,42%)
  • irská whiskey
  • alkohol
  • barviva: E160b, E160c
  • čerstvá smetana (33%)

Likér obsahuje 17% alkoholu

Způsob konzumace

Carolans se konzumuje s několika kostkami ledu, lze ho použít také při přípravě kávy s alkoholem, nebo zmrzlinového poháru. Jeho chuť opravdu ocení především ženy – díky jeho jemnosti, ale i tvrdí muži, kteří mají rádi lahodnou chuť krémových likérů.

Nedoporučuje se kombinace s citrusy (viz míchaný nápoj Cement mixer).

Carolans Irish Cream