Chang, Čang – domácí pivo z Himálaje

Čang (Chhaang, Chang) zvaný též „Nektar bohů“ je populární, sladkokyselý alkoholický nápoj ve východním Himálaji.

Konzumuje se běžně v Indii (Sikkim, Ladakh), Tibetu, Nepálu, Bhútánu, Číně (tibetská autonomní oblast), severní Indii a Dárdžilingu v západním Bengálsku.

Obsah alkoholu je nízký, chuť je podobná pivu typu ale, ruskému kvasu, vzdáleně připomíná burčák.

Čang je nezbytnou součástí mnoha náboženských a kulturních událostí.

Výroba nápoje chang

Čang je blízký příbuzný mnohem rozšířenějšího piva.

Toto pivo s chutí jablečného moštu a obsahem alkoholu 4,2 až 4,7% se obvykle vaří z ječmene, ale někdy také z prosa, ovse, pohanky a zejména rýže.

Tradiční je zejména jeho domácí výroba, ale vyrábí se i průmyslově ve velkém.

Polofermentovaná semena jsou plněná do bambusového džbánku zvaného domru. Poté se úzkou bambusovou trubičkou zvanou pipsing přidá vařící voda.

Zajímavosti o nápoji chang

Říká se, že čang je nejlepším lékem na běžné nachlazení, alergickou rýmu, horečku a další onemocnění. Nápoj zahřeje a navodí dobré pocity, je ideální pro překonání teplot, které jdou v zimním období hodně hluboko pod bod mrazu.

Domácí chang

Po povaření ječmene nebo prosa, přidejte murcha- typ droždí , mouka, zázvor a oměj Po ochlazení necháme kvasit po dobu tří dnů v tkaném bambusovém koši, Vše se pokryje listy a ložním prádlem.

Poté se mošt – mladé pivo umístí do terakotové sklepní nádoby pro vrchní kvašení po dobu 10 až 15 dnů. Pak si ji můžete skladovat po dobu šesti měsíců, nebo si ji hned konzumovat.

Přidá se vroucí voda, aby byla kapalina vhodná ke spotřebě, a během pěti minut se opět aktivuje fermentace a spustí se tzv. šumění nápoje. Po ukončení šumění se pivo ochladí, poté můžeme opět více vroucí vody, která znovu aktivuje fermentaci a alkoholový proces.

Chang se podává při pokojové teplotě, ale také velmi horký a šumivý. I když není příliš alkoholický, teplo zvyšuje jeho účinky a jeho aroma desetinásobně. V létě se může podávat i vychlazený, pokud je ta možnost.

Chang a jeho domácí výroba z rýže

Průmyslově vyráběný chang

Chang je v současné době také průmyslově vyráběn v továrnách pod různými značkami:

  • Jintian
  • Shi-DSE
  • Amachangma
  • Ad.

Pod těmito značkami se pak prodává v supermarketech v mnoha čínských městech.

Chang v náboženských obřadech

Na znamení pohostinnosti si Tibeťané poctí své hosty tradiční výměnou khaty a poté jim nabízí čaj, chang nebo máslo .

První den losarských slavností zahrnuje oslava tibetského nového roku konzumaci nápoje chang.

Chang a jeho účinky

Ječmenové pivo, které je u Tibeťanů často spojováno s opilstvím, významně však přispívá k romantickému obrazu Tibetu.

Zatímco pro tibetské mnichy Gelugpy je chang zapovězen, a pití alkoholu mají zakázáno, tak mnoho tibetských rolníků popíjí chang jako vodu.

Pro typického Tibeťana jet tak chang totéž, co pivo pro typického Evropana.

Chang a alkoholismus

Studie z roku 2008 Psychiatrickým institutem na King’s College v Londýně ukazuje, že alkoholismus je v Tibetu problémem veřejného zdraví a je spojen se společenskými změnami.

V zásadě souvisí se spotřebou piva a ovlivňuje 32% mužů a téměř 10% žen. Alkoholismus převládá v tibetských městech, kde od počátku 90. let vzrostl. Svojí roli zde hraje i kvašený nápoj chang.