Chilská vinařská oblast

Chilská vína nejsou v našich obchodech nic výjimečného. V následující článku si představíme oblasti odkud pocházejí a sami můžete posoudit, zda má smysl převážet vína přes půl světa.

Chile se v produkci kvalitních vín považuje za nejvyhledávanější oblast Jižní Ameriky, a to především díky kvalitním odrůdovým vínům Cabernet Sauvignon, Merlot, Carmenere, Chardonnay a Sauvignon Blanc. 

Chile má dlouhou vinařskou historii, která se datuje do 16. století, kdy španělští dobyvatelé v období kolonizace přivezli do oblasti vinnou révu. O pozdější rozšíření chilských vinic se zasloužili v 19. století přistěhovalci z Evropy. 

Díky velmi příznivým klimatickým podmínkám mají chilská vína daleko silnější příchuť po ovoci než vína francouzská, jsou také měkčí. Podnebí Chile je ovlivněno na jedné straně Tichým oceánem a na druhé straně pohořím And. S horkým a suchým klimatem na severu kontrastuje chladnější a na srážky bohatší klima na jihu. 

Nejrozšířenější odrůdou vinné révy v Chile byl až donedávna País, dnes je nerozšířenější pěstovanou odrůdou Cabernet Sauvignon. Chilský Cabernet Sauvignon charakterizuje jemná kyselinka, příchuť máty, černého rybízu, oliv a kouře. K dalším často se vyskytujícím odrůdám patří např. Merlot, Carménère, Zinfandel, Syrah nebo Petite Sirah. Typickými bílými odrůdami jsou Sauvignon blanc (většinou se však jedná o Sauvignon vert), Sémillon a Chardonnay.

Chilské vinařské oblasti

Chile se dělí na tří základní vinařské oblasti

  • Severní
  • Centrální
  • Jižní

Nejlepší vína lze nalézt v centrální části Chile v oblastech Maipo Valley, Rapel Valley, Curicó Valley, Maule Valley a dále v severnější oblasti Aconcagua s údolími Aconcagua a Casablanca.

Vinařská oblast Coquimbo

Elqui Valley je nejsevernější a nejvýše položená chilská oblast, která leží na jih od pouště Atacama a tvoří severní hranici vinařských oblastí Chile. Vinařská oblast se nachází 500 km od Santiaga a je proslulá svěžími a jemně kořeněnýni víny. Má velmi dobré klimatické podmínky pro pěstování vinné révy, půda je zde bohatá na živiny se schopností zadržovat vodu z ranních mlh. Na vinicích v této oblasti se pěstují především odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay a Carmenere a Syrah. Oblast Elqui Valley je navíc jednou z nejkrásnějších přírodních krás Chile.

Limarí Valley (Limarí & Choapa Valley) je oblast, kterou ovlivňuje vítr z oceánu vanoucí do vnitrozemí. Ten ochlazuje zdejší jinak teplé a suché podnebí. V oblasti se nejvíce pěstují plná vína jako Syrah, Chardonnay a Cabernet Sauvignon.

Vinařská oblast Aconcagua

Vinařská oblast se nachází 100 km severně od Santiaga, kde řeka Aconcagua protéká centrálním údolím hor až do Tichého oceánu. Nejvyšší hora Aconcagua (6.962 m n/m) dominuje tomuto regionu a nabízí ideální klimatické podmínky pro pěstování vinné révy, s horkými dny a chladnými, vlhkými nocemi. Půda v této oblasti je písečná a kamenitá, plná sedimentů bohatých na minerály. Oblast je zasvěcena především červeným odrůdám. Historie výroby vína sahá až do roku 1870, nejrozšířenější odrůdy jsou Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc, Syrah (Viña Errazuriz).

Vinařská oblast Casablanca Valley

Mezi Andami a pobřežním Tichého oceánu nalezneme nejchladnější severní vinařskou oblast Casablanca Valley, která leží asi 60 kilometrů od Santiaga. Sousedství moře ovlivňuje klima v této oblasti, podnebí je vlhké vlivem ranních mlh. Půdy jsou přirozeně velmi bohaté na minerály i dostatek vody z tajícího sněhu v Andách. Tyto podmínky jsou ideální pro pěstování bílých pomalu zrajících odrůd, jako je Chardonnay. Dalšími odrůdami v oblasti Casablanca Valley jsou Sauvignon Blanc, Pinot Noir a Merlot. Pěstuje se zde i Ryzlink rýnský, který je jinak na chilských vinicích vzácný.

Nové vinice San Antonio Valley

V blízkosti přístavního města San Antonio, na dosah oceánu, nalezneme nejnovější vinařskou oblast Chile: El Valle de San Antonio, která je rozdělena na tři viniční tratě – Leyda, Lo Abarca, Rosario. Oblast je poměrně nehostinná, s nedostatkem vody, nízkými teplotami a poměrně tenkou vrstvou půdy. V oblasti je nejvíce rozšířen Sauvignon Blanc, Chardonnay, Pinot Noir a Syrah s vyšší kyselinkou. Prvními vinicemi v oblasti San Antonio byly Matetic, Garcés Silva a Casa Marin.

Vinařská oblast Central Valley

Prominentní vinařská oblast Maipo Valley se nachází v blízkosti hlavního města Santiaga a je nejstarší oblastí v historii chilského vinařství. Oblast se dále dělí na oblasti Alto Maipo, Middle Maipo, a Coastal Maipo. Z této oblasti se vyváží nejvíce vín a místní vinice zásobují vínem i hlavní město. Maipo Valley je domovem velkých tradičních vinařství, jako jsou Concha y Toro, Santa Rita, Cousiño, Tarapaca, Carmen, Baron de Rothschild. Klima vinařské oblasti Maipo Valley je poměrně stabilní, s horkými a suchými léty, mírnými a krátkými zimami. Maipo Valley se nachází mezi pohořím And a pobřežím, půda je dobře propustná a bohatá na minerály.

Oblast je předurčena pro pěstování kvalitních červených vín jako jsou Cabernet Sauvignon, Merlot, Carmenere, Syrah, Cabernet Franc a Malbec. Vína jsou ideální pro dlouhodobé zrání v sudech. Z bílých vín jsou zastoupeny odrůdy Chardonnay, Sauvignon Blanc a Semillon.

Rapel Valley (Cachapoal a Colchagua Valley) je největší vinařskou oblastí v Chile. Oblast se dělí na dvě podoblasti: Cachapoal na severu a Colchagua na jihu. Cachapoal má tři okrsky: Rancagua, okolí Peumo a Cachapoal Alto. V oblasti se pěstují především francouzské odrůdy Cabernet Sauvignon, Carmenere, Malbec a Syrah.

Oblast Curicó Valley má vnitrozemský charakter a je třetí největší produkční oblastí v Chile. I zde se nejvíce produkují červená vína.

V regionu Maule Valley se nachází největší chilská viniční oblast. Původní vinice lemující údolí a malí pěstitelé stále používající tradiční metody i původní odrůdy. Zároveň zde však najdeme nově vysazené vinice převážně s odrůdou Cabernet Sauvignon.

Vinařský jižní region Chile

Itata Valley je nejstarší vinařský region s tradicí starou 450 let, kdy Španělé přivezli do přístavu Concepción první vinnou révu. Tradiční odrůdy Muscat of Alexandria, País, Cinsault, Carignan a Semillón zde můžeme v malé míře stále najít. Bío Bío Valley & Malleco Valley jsou jižní oblasti pro pěstování vinné révy s těžkými klimatickými podmínkami. K pěstovaným odrůdám patří Sauvignon Blanc, Chardonnay a Pinot Noir. Osorno je velmi experimentální podoblast dále na jihu, s opravdu extrémními klimatickými podmínkami.