Co s vaším tělem udělá měsíční pauza od alkoholu

Pauza od alkoholu prospěje každému jedinci. Možná si říkáte, proč se vzdávat alkoholu zrovna teď, ale žádný čas není pro změnu zcela stoprocentní, každý měsíc v roce má svůj další měsíc, na který se to dá odsunout.

Připravte se na spoustu pozitivních změn, které vaše tělo čekají. Nejenom, že budete mít více energie, ale bude se vám také lépe spát, a navíc i zkrásníte. Jaké další výhody alkoholový půst doprovází se dočtete v tomto článku.

S alkoholem rychleji stárnete

Více než pět drinků alkoholu týdně člověku ubírá roky života, ženy jsou v tomto směru mnohem zranitelnější než muži. Ženské tělo totiž absorbuje více alkoholu než to mužské a také trvá déle, než ho rozloží.

Alkohol navíc u žen zvyšuje riziko rakoviny úst, hrdla, jícnu, jater, tlustého střeva a prsu. Ženy, které si rády dopřávají alkohol, jsou pak také náchylnější k poškození mozku a srdce. Zároveň je u nich vyšší riziko cirhózy a dalších jaterních onemocnění než u mužů.

Příznaky závislosti na alkoholu

Být závislý na alkoholu znamená, že máte na tuto drogu vytvořenou fyzickou závislost. Jakmile si nedopřejete každodenní dávku alkoholu, tělo vám to dá okamžitě vědět. Můžete pak pociťovat nespavost, nevolnost, pocení, úzkost a fyzické nepohodlí.

Pokud trpíte závislostí, pak to také znamená, že k dosažení uspokojení konzumujete stále více a více alkoholu.

Mezi příznaky závislosti na alkoholu patří:

  • Znepokojuje vás, když nevíte, kdy si budete moci dát další drink.
  • Potíte se, pociťujete nevolnost nebo nespavost, když se nenapijete.
  • Potřebujete stále větší množství alkoholu.
  • Na alkohol pomyslíte či po něm přímo zatoužíte hned po probuzení.
  • Snažíte se skrývat před ostatními své pravidelné dávky alkoholu.
  • Hádáte se s přáteli a rodinou kvůli alkoholu či zábavě s ním spojené.

I měsíční přestávka může pomoci

U lidí, kteří pravidelně konzumují alkohol, jeden měsíc pauzy způsobí rychlý pokles chemických látek v krvi, jež jsou spjaté s progresí rakoviny. Zároveň u nich dojde ke zlepšení inzulinové rezistence, hmotnosti a krevního tlaku.

Bez alkoholu lidé lépe spí a mají během dne více energie.

Při abstinování se lidé lépe cítí i po psychické stránce. Silní pijáci zas při měsíční pauze trpí méně na pálení žáhy a reflux, cítí se méně podráždění, úzkostní a mnohem méně je bude trápit bolest hlavy.

Samozřejmě pokud máte organismus zdevastovaný roky nadměrného pití, jen měsíční pauza nesmaže všechny vzniklé škody. Ale je to cesta, jak zjistit, že má skutečně smysl skoncovat s alkoholem.

Hlavní benefity měsíce pauzy od alkoholu

Duševní klid a jasnost

Vzdáte-li se na měsíc alkoholu, velmi významně se zlepší vaše koncentrace, schopnost soustředit se a také se významně sníží riziko duševního onemocnění, včetně úzkostí a deprese.

Alkohol totiž mění složení mikroorganismů žijících ve střevech, což má nepříznivý vliv i na schopnost střeva produkovat serotonin, který je zodpovědný za stabilizaci nálady a podporu štěstí, stejně jako za podporu komunikace mezi mozkovými buňkami a dalšími buňkami v nervovém systému, což vede právě k úzkostem a depresi.

Sklenička vína či půllitr piva se občas jeví jako ten nejlepší nápad, jak ze sebe setřást stres po těžkém pracovním dni. Výzkumy ale ukazují, že z dlouhodobého hlediska může alkohol duševní stav spíše zhoršit, a dokonce vést ke zdravotním, psychologickým problémům, a dokonce i alkoholismu.

Pokud je tedy alkohol vaším věrným přítelem ve chvílích, kdy je toho na vás moc, zkuste se ho na měsíc či déle úplně vzdát. Uvidíte, že vám to jen prospěje.

Nastartujete své tělo

Vaše tělo je jako vaše auto. Pití prázdných kalorií v podobě alkoholu znamená, jako byste jezdili na rezervu. Zpomalí vás to. Pokud alkohol vynecháte alespoň na 30 dní, uvidíte, že vám bude vaše vozidlo fungovat jako po výměně oleje.

Lepší spánek

Alkohol velmi významně oslabuje nervový systém a minimalizuje také tzv. REM fázi spánku, tedy okamžiku, kdy dochází k nejpotřebnější regeneraci buněk a také snění.

Po noci strávené nárazovým popíjením alkoholu probudí tělo dávka adrenalinu a stresového hormonu kortizolu, jenž způsobí zmatek v přirozeném spánkovém cyklu. Nárazovým pitím je přitom myšleno vypití pěti a více skleniček alkoholu u muže a čtyř a více skleniček u žen, a to během dvou hodin.

Už žádné skleničky před usnutím. Omezení alkoholu nebo jeho úplné vynechání může výrazně zlepšit kvalitu vašeho spánku. Alkohol může za to, že se lidé uprostřed noci probouzejí, což výrazně znehodnocuje celý spánkový cyklus.

Po měsíční abstinenci začne být tedy i spánek mnohem více kvalitní a jedinci pociťují obecně více energie a působí tak i na své okolí.

Snížení hmotnosti a více energie do života

Není žádným překvapením, že alkoholické nápoje obsahují prázdné kalorie, které se často negativně promítají do tělesné váhy. Pokud pijete, tělo přestane metabolizovat potravu a soustředí se primárně na odbourávání alkoholu, což může vést k nadbytku inzulínu v krvi.

To znamená, že pokud se vzdáte alkoholu, vaše tělo bude lépe metabolizovat a vám se může podařit shodit pár přebytečných kil. Pozor si jen dejte, abyste alkohol nezačali nahrazovat sladkostmi.

Alkohol přispívá k nabírání kilogramů, a to především proto, že snižuje schopnost těla spalovat tuky a také zvyšuje chuť na nejrůznější pochoutky, které pak dostávají přednost před zdravými potravinami, a také podporuje přejídání.

Alkoholické nápoje obsahují až sedm kalorií na gram alkoholu. Jakmile je konzumujete, tělo přestane metabolizovat potravu a soustředí se primárně na odbourávání alkoholu, což vede k nadbytku inzulinu v krvi a ke zvýšené glykemii v krvi. Dlouhodobější konzumace alkoholu tak může vést až k rozvoji rezistence vůči inzulinu, tedy k poškození jater a jejich ztučnění.

Pokud si tedy na měsíc odepřete alkohol, budete mít větší šanci držet se zdravého jídelníčku, uvědomovat si, co skutečně konzumujete, a mít i lepší předpoklad nižší hmotnosti.

Zlepšení a omládnutí pleti

Alkohol dehydratuje nejen tělo, ale také vaši pokožku. Pravidelné pití alkoholu navíc může způsobit nedostatek zinku, což může vyvolat histaminovou reakci, která vede k zarudnutí obličeje nebo také růžovce.

Všímejte si změn, kterými pokožka těla prochází během očistného měsíce, a třeba se vám výsledky stanou motivací v tom omezit pití alkoholu i v budoucnu na minimum.

Konzumace alkoholu se také podepisuje na stárnutí pokožky. Alkohol působí jako diuretikum, kvůli čemuž se z těla vylučuje nejen více vody, ale i všech minerálů a nutričních látek, což může vést k matnému vzhledu pleti, k vráskám kolem očí a ke snížení elasticity pokožky.

Měsíc bez alkoholu velmi významně pocítíte i na svém vzhledu. Vaše pleť bude mnohem jasnější i napnutější.

Zlepšení reprodukčních schopností

Nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje aktivitu enzymu aromatázy, který převádí mužský pohlavní hormon testosteron na estrogen, což vede k rychlému hromadění tělesného tuku a k hormonální nerovnováze jak u mužů, tak u žen.

Velmi škodlivý přitom může být alkohol u žen, které trpí syndromem polycystických ovarií (PCOS) či endometriózou. Tyto ženy by se měly alkoholu zcela zříct.