Crown Royal – Kanadská whisky

Palírna Crown Royal v Gimli v kanadské provincii Manitoba na břehu jezera Winnipeg, je místem, kde je uskladněno 1,5 milionu barelů lahodné whisky, které trpělivě čekají, až budou namíchány a bude z nich vytvořena blended whisky, která snese ta nejpřísnější světová měřítka.

Historie

V roce 1939 se král Jiří VI. a královna Alžběta zapsali do historie, když se stali prvními vládnoucími panovníky, kteří navštívili Kanadu, přijeli lodí a poté jeli zbylou cestu vlakem.

Kanadští obchodníci s lihovinami se rozhodli vyrobit whisky vhodnou pro královský pár – výjimečně štědrý dárek vhodný pro královské rodiny. Se snahou o dokonalost pečlivě vyzkoušeli více než 600 směsí, než vytvořili konečný produkt v karafě z broušeného skla a královské fialovém sametu se zlatým prošíváním. 

Whisky, kterou představili králi a královně, byla nádherně hladká směs zhruba padesáti whisky, která se stala celosvětově známou a byla výstižně pojmenována jako Crown Royal.

Vlak vezoucí panovníky byl zásoben 10ti bednami této královské blended whisky a a zvěsti o této whisky vhodné pro krále se rychle rozšířily. Crown Royal se v 60. letech 20. století rozšířila také do Spojených států a od té doby se stala nejprodávanější kanadskou whisky.

Dodnes je každá kapka Crown Royal vyrobena tak, aby splňovala stejné nekompromisní standardy, díky čemuž je mnoha náročnými konzumenty považována za nejlepší whisky vůbec.

Výroba whisky

Výrobní proces nejjemnější kanadské whisky začíná těmi nejlepšími kanadskými ingrediencemi. Obilí (žito, kukuřice a ječmen) pocházejí zhruba z 80 % z Manitoby a okolních provincií, jedná se o odolné druhy, které vydrží kanadské mrazy.

Pět různých receptur (mash bills) a dvanáct destilačních kolon vyrábí jednotlivé whisky, které se později dále míchají do směsí a které zrají po různou dobu buď v nových, nebo znovu použitých vypálených dubových sudech. Sudy ve kterých whisky zraje zažívají v kanadských podmínkách extrémní teplotní výkyvy, roztahování a smršťování dřeva, to vše ovlivňuje chuť a charakter whisky. Jakmile whisky dozrají ke spokojenosti master distillerů, jsou pečlivě namíchány, aby vytvořily charakteristickou bohatou, hladkou a cenami ověnčenou chuť Crown Royal.

Webové stránky palírny: Royal Crown Gimli distillery

Whisky portfolio

Kromě těch nejlepších míchaných whisky obsahuje také whisky s různými příchutěmi:

  • Broskev
  • Slaný karamel
  • Javor, pro Kanadu typická příchuť
  • Vanilka
  • Jablko
  • Texas mesquite – kouřová

Kompletní portfolio včetně již ukončených limitovaných edicí najdete na webových stránkách palírny zde.

Whisky Royal Crown bývají oceňovány na světových soutěžích.

Crown Royal Distillery Gimli