Hip flask, česky placatka na alkohol 2/2

Velikosti placatek

Co se týče velikosti, můžete najít placatku o velikosti panáka až po masivní, která může pojmout 1,89 litru. Standardem je však 8 oz, což je něco kolem 5ti panáků tvrdého alkoholu – 236.59 ml

Čím placatku plnit

Co byste do ní tedy měli dát?

Všeobecná shoda panuje na tom, že pouze tvrdý alkohol, což znamená 40 a více procent (dnes tedy u od 37,5%).

Vhodné nápoje jsou:

 • whisky
 • bourbon
 • rum
 • gin
 • brandy,
 • koňak,
 • armaňak

Nápoje s nižším obsahem alkoholu, jako je pivo nebo víno, se v placatce dobře neuchovávají, stejně jako koktejly, smetanové likéry nebo tekutiny na bázi citrusů. Znehodnocují se nebo se špatně mísí s materiálem baňky a některé ji mohou i poškodit.

Ani ochucený alkohol nezůstane čerstvý.

Pro pravidlo 40% však platí také výjimka. Tou je portské víno, či jiná fortifikovaná vína.

Placatka a kuřáci doutníků

Mimochodem, nejlepším společníkem k placatce je – pro ty, kteří si rádi zakouří – pouzdro na doutníky. Drobné posrkávání bez doutníku bude polovičním požitkem, něčím, čemu je třeba se vyhnout, zejména na příjemném a pohodovém místě, jako je kopec, který jste právě zdolali po náročné cestě, s výhledem na skvělou a prosluněnou krajinu. Jen nezapomeňte mít u sebe doutníky, které jsou svou silou a chutí kompatibilní s lihovinou v placatce.

Skladování alkoholu v placatce

Jak dlouho můžete pálenku v placatce uchovávat? Neměli byste ji nechávat déle než týden, což je horní hranice; v ideálním případě byste měli mít u sebe denní dávku a vypít ji ještě týž den. Někteří tvrdí, že cokoli nad tři dny způsobí, že nápoj z baňky získá kovovou chuť. Pokud neplánujete obsah baňky vypít ihned, přelijte jej do skleněné nádoby. Baňku s alkoholem také umístěte na chladné a tmavé místo; to může zpomalit vznik kovové chuti.

Etiketa placatek

Pravda o etiketě placatek je taková, že existuje jen velmi málo situací, kdy je vhodné nosit a pít z placatky. Stačí si uvědomit, jak jsou placatky zobrazovány v televizi: téměř vždy je používá postava, která je spolehlivě nevhodná, často opilá nebo nerespektuje společenské normy. Jednoduše není mnoho společenských situací, ve kterých je nošení vlastních zásob alkoholu doporučováno nebo přijatelné.

Navíc „nutnost“ přinést si placatku naznačuje, že se jedná o scénář, ve kterém byste neměli pít. Pečlivě vybírejte, kdy nosíte placatku a kdy z ní pijete.

Doporučení pro použití placatek

Uvědomte si, že ačkoli prohibice již dávno skončila, v mnoha státech platí zákony o otevřených nádobách, které zakazují nosit na veřejnosti lahve, plechovky a placatky s porušeným uzávěrem nebo dříve otevřené. Zkontrolujte si místní zákony.

 • Neberte si naplněnou placatku do letadla, protože to neprojde ani kontrolou.
 • Neberte ji na svatební oslavu, k přátelům nebo na jiná soukromá místa, kde víte, že svůj oblíbený alkohol nenajdete.
 • Neberte si placatku do barů nebo restaurací jako způsob, jak ušetřit za nápoje, které by se tam měly kupovat.
 • Nabídněte placatku i přátelům.

Pro koho je placatka vhodná

Pravda je, že v dnešní době je její použití velmi omezené. Už je proto, že ne každá chce sebou nosit v kapse další předmět.

Jedete si zalyžovat na hory autem – pít nemůžete protože řídíte, poté byste pít neměli protože lyžujete a ani poté se to nehodí, pokud plánujte jet autem opět zpět.

Jedete-li ale na výlet vlakem, pak zde není žádné omezení, proč si po cestě nedopřát pár doušků svého oblíbeného nápoje.

Všechny díly