Leningrad Cowboys

Leningrad Cowboys je finská hudební skupina založená na konci osmdesátých let. Skupina hraje rockovou hudbu, ve specifickém provedení. Je známá i společnými koncerty s Alexandrovci.

Skupina se proslavila nejen svou více méně humornou hudbou, ale i svými nápadnými účesy a extrémně špičatými botami. Založili ji členové punkrockové skupiny Sleepy Sleepers, když finský režisér Aki Kaurismäki chtěl natočit film o fiktivní skupině a její cestě za úspěchem. Obliba filmu Leningradští kovbojové dobývají Ameriku, v němž hrál i ceněný herec Matti Pellonpää, byla taková, že nová skupina pokračovala dále.

V současné době skupina sestává z 11 kovbojů a dvou leningradských dam. Jejich hudba je ovlivněna polkou a progresivním rockem a věnuje se tématům jako vodka, traktory, rakety, ruskému folklóru, rock and rollovým baladám. Převládají v ní coververze známých skladeb mj. Beatles, Led Zeppelin a Lynyrd Skynyrd. Podstatnou součástí jejich vystoupení je humor.

Dnes s odstupem času lze říci, že Leningradští kovbojové byli takoví předskokani Sashy Barona Cohena a jeho Borata, Bruna i dalších bláznivých kreací. Oni si dokázali dělali legraci naprosto ze všeho, nejen ze stupidity Američanů, z totalitního Ruska a jeho prorežimních Alexandrovců a nakonec i ze samotného rokenrolu. Leningrad Cowboys to není jen rocková kapela, to je přírodní úkaz a skvělá zábava. Už jen spojení armádního souboru, rokenrolu, lidových písní a ruského folkloru slibuje nezapomenutelný zážitek. A ukazuje, že celé to nebylo nikdy myšleno vážně a z humoru, fabulace a improvizace vzniklo naprosto geniální spojení, dílo které opravdu pobaví. A lze jen spekulovat o pocitech jednotlivých účastníků.

Už jen vidět rozjařené členy této excentrické kapely s jejich špičatými botami, extravagantními účesy, ověšenými metály a bláznivými kreacemi objímající se na jednom pódiu s upjatými a rezervovanými Alexandrovci, oficíry v armádních uniformách s vojenskými čepicemi je nezapomenutelný zážitek a alespoň pro mě dokonalá recese. Ostatně posuďte sami na videu níže, kde je záznam z vystoupení, z toho nejlepšího – Total Balalaika Show.

Skupina Leningrad Cowboys se podílela svými výstupy v celkem třech filmech režiséra Akiho Kaurismäkiho:

  • Leningrad Cowboys Go America77% ČSFD
  • Leningrad Cowboys Meet Moses65% ČSFD
  • Total Balalaika Show88% ČSFD

Leningrad Cowboys jsou také díky helsinské restauraci Zetor, kde občas pobývají, spojeni s traktory stejné značky.

V Praze vystupovali v roce 2004 a v roce 2007.

Happy Together