Party destinace – Batumi

Pokud už vás párty ve vašem klubu nudí a v Las Vegas už jste byli, je načase poohlédnout se po něčem novém a dnešní tip na párty destinaci je právě kombinace něčeho nového a něčeho historického.

Batumi je považováno za černomořské Las Vegas a oproti americkému originálu má tu výhodu, že je poměrně blízko, dostupné bez jet lagu a hlavně leží přímo u moře, nikoliv v poušti. Stihnete tak párty přes víkend, prodloužený víkend, ale zabavíte se i na celý týden a ještě si můžete zaplavat a trochu se opálit.

Gruzínské Batumi bylo považováno za slavné plážové letovisko dokonce i v dobách SSSR. Od té doby se ale mnohé změnilo – původně historické město získalo moderní atraktivní vzhled v důsledku intenzivní výstavby mrakodrapů a nových hotelů v posledních 20ti letech.

Dnešní Batumi je tak v nadsázce řečeno kombinací několika měst v jednom

 • Historická část připomíná architekturou naše Karlovy Vary
 • Moderní část s mrakodrapy, kasiny, hotelovými řetězci, kluby, lanovkou a atrakcemi zase připomíná již výše zmíněné americké Las Vegas
 • A plážová promenáda se dá přirovnat k italskému Bibione, i když zde je pláž oblázková.

Pláže v Batumi a jeho okolí

Ačkoli během prázdnin ve městě není žádný nedostatek turistů, každý může najít „místo pod sluncem“ opalovat a dopřát si vodní zábavu.

Většina pláží Batumi jsou oblázkové pláže. Hlavní je ve městě. V poslední době je nazývána evropským způsobem – „Batumi beach“. Má rozvinutou infrastrukturu. Pláž samotná se rozkládá na 6 km. Jsou na ní kabiny pro výměnu oblečení, stejně jako půjčovna lehátek a slunečníků. V bezprostřední blízkosti pláže v centru Batumi je mnoho restaurací a kaváren. Od zábavy až po rekreanty můžete jet na „banány“, vodní lyžování a katamarány. Každou noc jsou organizovány diskotéky pořádané pozvanými DJs. Vstup do vody na pláži Batumi je hladký, což z něj dělá vhodné místo k odpočinku s malými dětmi.

Další oblíbená pláž – „Sarapi“ – se nachází v blízkosti Batumi. Je vybavena slunečníky a lehátky, sedací soupravy a houpací sítě, stejně jako kavárny a bary. Současně je méně zábavy než na hlavní pláži resortu, takže je méně přeplněná.

Pláže jsou také v Ureki, Gonio a Kvariati, kde se můžete potápět.

Dnes se kolem pobřeží vine sedm kilometrů dlouhý bulvár, začínající u přístavu – populární jak mezi turisty, tak mezi místními. Kromě výhledu na Černé moře se v dáli tyčí zasněžené vrcholky Kavkazu, které za dobrého počasí dokreslují atmosféru tohoto přímořského města. Několikakilometrová pláž je vhodnou příležitostí k odpočinku a vodním radovánkám pro každého. Kolem bulváru je nespočet restaurací, barů, kaváren a luxusních hotelů včetně opodál stojícího prestižního hotelu Hilton.

Atrakce

Z města vymizely sovětské stavby, které nahradily také luxusní apartmány. Byty kromě bohatých Gruzínců nakupují především Rusové, Turci a Francouzi. Na začátku promenády najdeme hned několik nepřehlédnutelných symbolů města. Ruské kolo, které nabízí výhledy na celé Batumi a blízké okolí, před ním se nachází pohyblivá socha lásky Ali a Nino. Sochy se pohybují proti sobě, až skrze sebe (za sledování několik stovek turistů denně) projdou.

Shopping a architektura

Centrum města se proměnilo v místo butiků, nejrůznějších barů a kaváren. Vyrostly zde luxusní budovy bank, hotelů, moderní turistické a sportovní rezorty. Nepřehlédnutelným turistickým cílem je také tančící fontána. Měla zde dokonce stát i Trump tower, postavená firmou amerického prezidenta Donalda Trumpa, její konstrukce byla ale v roce 2017 zamítnuta. Jako znak odpoutání se od starého režimu, byla odstraněna socha Stalina a nahrazena sochou delfína pod deštníkem. Celkově jak v Batumi, tak v celé Gruzie symboly připomínající sovětskou éru postupně mizí.

Přejdete-li cestu asi veprostřed bulváru, narazíte na vysoce architektonicky moderní skleněnou budovu, která tentokrát nepředstavuje sídlo banky, hotel ani obchodní centrum. Po přistoupení blíže zjistíte, že se v budově nachází restaurace McDonald, jehož exteriér je pokryt 460 skleněnými panely. Celá stavba je obklopena reflektujícími bazény, odrážející tvary budovy. Areál restaurace tvoří i venkovní terasa, pokrytá množstvím vegetace. A právě tato budova McDonaldu v roce 2013 získala ocenění nejlepší obchodní budovy roku podle architektonické stránky ArchDaily.

Kromě výše uvedených symbolů města, nabízí Batumi i další turistické atrakce. Za zmínku stojí botanická zahrada patřící mezi největší v oblasti bývalého Sovětského svazu. Na kraji centra města se nachází delfinárium. Výhledy na celé město i okolí se otevírají z kopce Peria, kam vede jedna z nejdelších lanovek v Evropě v délce 2600 metrů. Z vyhlídky můžete vidět kontrasty Batumi – chudé vs. bohaté části.  Ulice a zákoutí lze objevovat také na kole, která Vám zapůjčí na bulváru.

Hazard a zábava

Batumi je také město plné kasin a hazardních her, což bývá jedním z důvodů návštěv některých zahraničních turistů. Pro jejich velké množství je město někdy také označováno jako Las Vegas Černého moře. A byly to právě hazardní hry, které napomohly nárůstu turismu především ze sousedního Turecka. Turci tvoří dodnes také většinovou klientelu a přijíždí jich do města více než milion za rok a to zejména do některého z 25 legálních kasin v Batumi. Podle některých odhadů, peníze utracené v kasinech představují dokonce čtvrtinu rozpočtu města. Batumi zároveň patří k takzvaným „party městům“. Kombinace vyhřátého moře s nepřeberným množstvím klubů s koncerty a diskotékami je ideální destinací pro mladé cestovatele. Luxusní budovy vidíme především již kolem několikrát zmiňovaného bulváru nebo v jeho blízkosti. 

Lanovka

Chcete-li vidět některé z památek Batumi a okolí od ptačí perspektivy, stojí za to využít lanovkou. Z pozorovací plošiny, do které se dostanete za 10 minut, můžete vidět přístav, hory Adjara a také pozoruhodné stavby ve staré a nové části města.

Pevnost Gvar

Vzhledem k historickým památkám Batumi a jeho okolí nelze pomoct zmínit tuto budovu z doby římské. Zříceniny starobylé pevnosti jsou na kopci, 300 metrů od soutoku řek Machachlichkal a Chorokh. Dosud se zachovalo několik stěn o výšce 5-6 m. Vědci prokázali, že pevnost byla postavena v 5.-6. Století naší doby a vykonávala obranné funkce až do 14. století. Byla strategicky důležitá a chránila přístup k Černému moři.

Věž Abecedy

Umístění tohoto nového orientačního bodu z Batumi a okolí je Ninoshvili Street. Byl postaven tak, aby zachoval gruzínskou abecedu. Věž je trochu jako spirála DNA, na které jsou napsány dopisy. Tato 130 metrů vysoká stavba je obzvláště krásná ve světle nočního osvětlení a na vrcholu je provozována rotační restaurace thajské kuchyně.

Tipy co stojí za vidění:

 • Přístav a promenáda
 • Věž Alphabetic
 • Ruské kolo
 • Sochy Ali a Niňo
 • Tančící fontána
 • Evropské náměstí
 • Orloj
 • Botanická zahrada
 • Delfinárium
 • Lanovka na kopec Peria

Může se hodit:

 • Batumi leží kousek od hranic s Tureckem a i když je zde letiště, není zde příliš velký provoz. Pokud neseženete přímý let, použijte letiště v Kutaisi a poté maršrutku.
 • Další možností je letět do východního Turecka a poté pozemní cestou přes hranice.
 • Vyhněte se (pokud možno) prázdninovým měsícům, kdy je město přelidněné.
 • Ubytování seženete pohodlně přes Booking, ve všech cenových kategoriích.