Pivo, vitamíny a kalorie

Pivo je oblíbený nápoj, o tom není sporu. Řada studií se shoduje na jeho zdravotních benefitech – zahání žízeň, obsahuje spoustu vitamínů a minerálů atd. Jiné naopak nesouhlasí a poukazují na převažující negativní vliv alkoholu.

O tom, že příležitostné pití piva může mít některé pozitivní účinky na lidský organismus, už není pochyb. Důkazů je spousta, avšak nejen u piva platí, že všeho s mírou. Co je to ta bezpečná míra se dočtete níže. Nyní se podíváme na to, jaké jsou vitamíny v pivu a jaké si pivo může připsat zdravotní benefity.

Vitamíny obsažené v pivu

Pivo, to je doslova koktejl nejrůznějších látek. Hlavní je samozřejmě voda, která tvoří 92 % obsahu piva. I proto platí, že pivo spolehlivě zahání žízeň. Pivo dále obsahuje samozřejmě alkohol, ale i minerály (draslík, hořčík, fosfor, sodík, měď), bílkoviny (3 až 5 gramů na litr), sacharidy (hlavní zdroj energie), vlákninu a pochopitelně i vitamíny.

Pivo obsahuje nejvíce vitamín B (resp. vitamíny z této skupiny), který je pro tělo velmi potřebný.

 • Thiamin (vitamin B1) je důležitý pro energetickou přeměnu v buňkách a pro správnou funkci nervové soustavy a srdce.
 • Riboflavin (vitamin B2) je nezbytný pro dobrý stav kůže, očí, nervové soustavy a energetického metabolismu.
 • Niacin (vitamin B3) podporuje správnou funkci nervové soustavy, rovněž snižuje míru únavy a vyčerpání.
 • Kyselina pantothenová (vitamín B5) je klíčovým prvkem při metabolismu látek v organismu.
 • Pyridoxin (vitamin B6) se účastní řady enzymatických reakcí při metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin, podílí se na tvorbě krevního barviva.
 • Kyselina listová (vitamin B9) má vliv na tvorbu DNA, krvetvorbu a obecně růstové procesy.
 • Kobalamin (vitamin B12) se podílí na tvorbě červených krvinek.
 • Biotin (vitamin H) pomáhá při tvorbě energie a podílí se na správné funkci nervové soustavy a udržení normálního stavu sliznic, vlasů a pokožky.

Zdravotní prospěšnost piva pro lidský organismus

U piva platí totéž jako u jiných druhů alkoholu. Některé pozitivní účinky na lidský organismus mít může, ale rozhodně platí, že pouze při konzumaci v rozumném množství. To je ovšem relativní a každý s tak pod tímto pojmem představí něco jiného.

Rozumné množství piva

Podle odborníků je toto množství maximálně dva půllitry pro muže a dvě třetinky pro ženy denně.

To znamená, muži maximálně dva půllitry, ženy dvě třetinky denně. Ale ne každý den, pouze maximálně pět dnů v týdnu, dva dny jsou na nezbytnou regeneraci.

Někteří konzervativnější odborníci toto množství ještě redukují na polovinu. Vždy však záleží na organismu konkrétního jedince, na hmotnosti a metabolismu.

Ačkoli pivo může mít částečné pozitivní účinky, platí to vždy za předpokladu, že se pije s mírou (0,5 litru pro muže, 0,3 litru pro ženy). Na druhou stranu je pivo zdraví škodlivé, pokud toto množství pravidelně překračujete.

Podstatnou složkou je alkohol, byť v menším množství než u jiných nápojů. A odborníci se shodují na tom, že ten skutečně spíše škodí, než prospívá. Na druhou stranu existuje řada studií poukazujících na to, že pivo zdraví skutečně prospívá.

Zdravotní benefity pití piva

 • Brání vzniku osteoporózy
 • Chmel obsažený v pivu bojuje se záněty v těle
 • Pivo snižuje riziko rakovinného bujení, např. rakoviny prsu u žen
 • Pití piva snižuje riziko srdečního selhání
 • Pití piva je účinnou prevencí ledvinových kamenů
 • Pití piva pozitivně působí na trávení
 • Umírněná konzumace piva snižuje riziko rozvoje Alzheimerovy choroby a demence

Rizika pití piva

Na druhou stranu vliv piva na lidský organismus je stejně jako u každého jiného alkoholu nepochybně i negativní. Problémem je pochopitelně i alkohol, který tělu ve zvýšeném množství rozhodně neprospívá a při zvýšené a dlouhodobé konzumaci se negativně projeví zejména na nervové soustavě. A nenápadným rizikem je ona podpora chuti k jídlu. Pokud se jí totiž necháte ovládnout, zvýšíte příjem kalorií a nakonec tak můžete i přibrat.

Pivo a kalorie

O pivu se říká, že se po něm tloustne a také to, že je to svým způsobem energetický nápoj. Je pravda, že pivo obsahuje koktejl látek, které vás dovedou nabudit a dodat energii.

Po pivu však také skutečně hrozí, že po něm přiberete. Je to ale kombinace více faktorů. Pivo kalorie skutečně obsahuje, to je bezesporu, ale není to tak hrozné.

Pokud si čas od času dáte jedno dvě piva a při tom žijete aktivně, po pivu rozhodně nepřiberete. Pivo kalorie v nijak extrémní množství neobsahuje. Na zvyšování tělesné hmotnosti nicméně má vliv větší množství vypitého piva. Pivo totiž obsahuje relativně velké množství cukru a navíc podporuje chuť k jídlu. Kalorická hodnota piva jako takového se liší podle množství cukru, které daný nápoj obsahuje.

Tabulka kalorické hodnoty piva

Kolik má pivo kalorií?Pivo kcal na 100 mlPivo kcal na 0,5 l% Doporučené denní dávky
Pivo světlé 10°371859,3
Pivo světlé 11°4120310,2
Pivo světlé 12°4422111,1
Pivo tmavé 10°381919,6
Pivo tmavé 11°4221110,6
Pivo tmavé 12°4622811,4
Pivo nealkoholické201005
Pivo světlé pšeničné 12°4321510,8
Pivo světlé 14°5326313,2
Pivo tmavé 19°9045022,5
Kalorická hodnota piva

Zároveň je potřeba poznamenat následující: Není kalorie jako kalorie. Ty, které najdeme v alkoholu obecně můžeme označit za tzv. prázdné. Prázdné kalorie jsou takové, které nemají pro tělo žádný další benefit, tedy neobsahují další výživné látky, např. vitamíny, minerály a podobě. Část těchto látek nicméně v pivu jako nápoji najdeme (např. vitamíny skupiny B), nemůže za to ale alkohol, ale další složky oblíbeného nápoje.

Nutriční hodnoty piva

Pivo je doslova koktejl výživových látek.

 • 1 litr piva obsahuje 920 g vody, úspěšně tak hasí žízeň
 • Minerály: Draslík, hořčík, fosfor, sodík měď
 • Vitamíny: B1, B2, B3, B5, B12, H, Inositol, Cholin
 • 3 až 5 gramů bílkovin na litr
 • Nukleové kyseliny (mají vliv na močopudnost, srdeční činnost, krevní tlak)
 • Sacharidy – kolem 28 g/l, hlavní zdroj energie z piva
 • Vláknina

Pivo a hubnutí

Pivo hubnutí nijak zásadně nenaruší. Jak jsme již napsali výše, pivo neobsahuje nijak závratné množství kalorií, abyste po něm razantně přibírali a hatili své hubnoucí plány. Problémem je to, že zvyšuje chuť k jídlu a ty dobroty, které k pivu zkonzumujete, už vliv mít mohou.

Pokud chcete hubnout a zároveň si dát pivo, sáhněte po tom nealkoholickém, tam bude prázdných kalorií z alkoholu nejméně. Nealkoholické pivo kalorie obsahuje rovněž, jak je ostatně uvedeno v tabulce výše. Jejich množství je ale podstatně nižší než u alkoholických druhů. Naopak, vyloženě nešťastnou volbou z pohledu kalorií jsou nejrůznější ovocná a ochucená piva. V půllitru takového nápoje najdete klidně pět kostek cukru. Vyhýbejte se i sladším černým pivům a silnějším pivním speciálům. Čím je totiž pivo silnější, tím obsahuje i více kalorií. 

I se sklenkou piva v ruce se dá hubnout, když víte, na co si dát pozor. Pivo není nápoj, který by obsahoval nějaké horentní množství kalorií. Nicméně tyto kalorie, budeme-li v potaz brát ty, které si tělo vezme z alkoholu jako takového, tělu toho mnoho nedají.