Rumový deník – Oddychovka z Karibiku

Dnešní tip na film není žádný oscarový kousek s intelektuálními ambicemi.

Já sám mám minimum sledovatelnosti filmu na ČSFD nastavenu na 60% (na méně koukám pouze tehdy, pokud se jedná o extra oblíbený žánr, nebo pokračování něčeho, co se mi líbilo). To tento film nedosahuje, hodnocení dle ČSFD je 57%.

Ale zaujalo mě to všechno nějak vše dohromady, líbí se mi lenivá atmosféra Karibiku, chutná mi rum a mám pocit, že celý film je hlavní hrdina permanentně pod jeho vlivem. Mám rád motorky i roadstery a ve filmu hraje femme fatale Amber Heard.

Stručný obsah

Rumový deník (The rum diary, USA 2011)

Komedie / Drama / Romantický / Thriller

Americký novinář Hunter S. Thompson (1937–2005) byl významnou postavou kontrakultury šedesátých let a představitelem tzv. gonzo žurnalismu, vyznačujícího se extrémně subjektivním pohledem na zobrazované události.

Dvě z jeho autobiografických knih se staly předmětem filmového zpracování a u obou byl iniciátorem a hlavním představitelem novinářův blízký přítel Johnny Depp. V režii Terryho Gilliama vznikl snímek Strach a hnus v Las Vegas (1998), účtující s hnutím hippies, protesty proti vietnamské válce a všeobecným psychedelickým šílením šedesátých let, v němž s Deppem hrál Benicio Del Toro.

S dvanáctiletým odstupem byl pak zfilmován jeho Rumový deník (2010), líčící zážitky svérázného novináře, který v roce 1960 nastupuje do krachujícího deníku v portorickém San Juanu. Většinu času tráví v alkoholovém či jiném opojení a snaží se psát o potenciální korupci amerických financí, jež na ostrov začínají proudit. Barvotisková krása turistické destinace se tu střetává s bídou místních obyvatel, kteří Američany nemají rádi, ač k nim v podstatě sami patří. Film režíroval anglický herec Bruce Robinson (*1946), Deppovou hereckou partnerkou ve snímku je Amber Heard, která pak byla dva roky jeho manželkou (rozvedli se v lednu 2017). 

Závěr

Sledování filmu samozřejmě nejlépe ve dvou s lahví karibského rumu a jak už bylo řečeno výše, neočekávejte hluboký intelektuální zážitek. Na komedii je to vtipné jen zřídka, na thriller tam napětí není příliš, zbyde něco drama a trocha té romantiky. Možná už budete ke konci filmu ovlivněni rumem a budete se věnovat úplně něčemu jinému. Film tak svojí úlohu splní a na jeden večer vás zabaví. A když to náhodou nedokoukáte, tak až tak o moc nepřijdete.