Tip na film – Metanol

Dnešní tip na film sice není žádný oskarový kousek. Jedná se ale o velmi dobře zpracovanou českou kriminálku s předními českými herci, založenou na základě skutečných událostí – Metanolové aféry a následné prohibice, která ČR zasáhla v roce 2012 a která měla za následek téměř 50 mrtvých a přes 130 otrávených osob, z nichž se většina dodnes potýkají s doživotními následky a slepotou.

Metanol (2018) ČR – o kvalitách tohoto filmu také hovoří jeho hodnocení na serveru ČSFD, které dosahuje 83%, což jen potvrzuje špičkovou kvalitu uvedeného snímku.

Film nám v prvním díle, který má název „Tekutá smrt“ s téměř dokumentární přesností popisuje průběh událostí, motivaci k jednání hlavních pachatelů – obchodníků s nezdaněnými pančovanými lihovinami, ukazuje společenské dopady této události a pak také nám přibližuje oběti a jejich rodiny.

V druhém díle s názvem „10.000 litrů“ pak zase sledujeme policejní vyšetřování směřující nejen k dopadení pachatelů, ale i nalezení závadného alkoholu, který byl stále v prodeji. Sledujeme dopad celé záležitosti na rodiny obětí a následný soudní proces, který vyústil v několik doživotních trestů. Celá tato událost také měla zásadní vliv na do té doby poměrně rozšířený obchod s nezdaněným lihem.

Šokující na celé události je zejména skutečnost, že obchodníci a distributoři si byli vědomi zdravotní závadnosti alkoholu smíchaného s metanolem, avšak nebyli ochotni se smířit s obchodní ztrátou, kterou by způsobilo stažení závadného alkoholu z distribuce a tak tento smrtící koktejl ponechali v prodeji.

Stopáž je 2 x 90 minut a oba díly můžete shlédnout přímo zde.

Film Metanol (2018) 1/2 – Tekutá smrt
Film Metanol (2018) 2/2 – 10.000 litrů