Vodka – Nápoj hodný obdivu

V tomto článku se zaměříme na tradici a množství konzumace vodky jako jednoho z nejoblíbenějších destilátů a ukážeme si pár tipů na muzea vodky, které sedají navštívit při cestách zejména na východ.

Konzumace vodky

Vodka je jeden z nejoblíbenějších alkoholických nápojů po celém světě. Vzhledem k velké rozmanitosti informací z různých zdrojů vychází níže uvedená tabulka z průměrů různých světových statistik.

Jedná se o poměr počtu prodaných litrů vodky v daném státě a počtu obyvatel daného státu. Nerozlišuje se věk a jsou tak započítány děti i kojenci.

Stupně vítězů, tedy Rusko, Polsko a Ukrajina asi nikoho nepřekvapí. V zemích jako jsou Spojené království, Kanada Izrael a USA jsou zase silné ruské přistěhovalecké komunity, které jim pomáhají zvyšovat průměr. Zajímavostí je ale, že průměrný Slovák vypije téměř 3x více vodky za rok než průměrný Čech.

StátKonzumace vodky v litrech na jednu osobu ročně
 Rusko17.28
 Polsko13.71
 Ukrajina9.96
 Bulharsko5.26
 Slovensko4.13
 Spojené státy americké3.76
 Irsko3.38
 Finsko3.19
 Spojené království3.01
 Maďarsko2.63
 Kanada2.63
 Izrael2.25
 Rakousko1.69
 Norsko1.68
 Česko1.51
Tabulka TOP zemí v konzumaci vodky (osoba/rok)

Muzea vodky ve světě

Díky tomu, že vodka je široce oblíbený nápoj po celém světě, existují muzea tohoto alkoholického nápoje. A jelikož je původ tohoto nápoje v Polsku a největší slávy dosáhl v Rusku, jsou muzea zejména v těchto zemích.

  • Muzeum vodky v Moskvě

Hlavní město Ruska otevřelo muzeum historie vodky, ve kterém najdeme kolem 50,000 lahví. Výstava se zaměřuje na široké spektrum speciálních verzí vodky, některé láhve jsou dokonce více než dvě staletí staré. Atraktivní zajímavostí je také sběratelská edice, která byla připravena na počest obětem ponorky K-19. Jedna celá místnost je pak věnovaná problematice Sovětského svazu, a jak se s životem během tohoto období Rusové vyrovnávali právě popíjením vodky.

AdresaIzmajlovskoje šosse 73
Metro:Semjonovskaja
  • Muzeum vodky v Petrohradu

Muzeum v Petrohradu představuje dlouhou historii ruského národního nápoje, od rolníků 12. století až po prezidenty 20. století. Evoluci ruské ohnivé vody vysvětlují vitríny plné lahví vodky v neobvyklých tvarech, starých reklamních kampaních a některých vtipných diorámách. V degustační místnosti je také možnost ochutnat tři různé vodky a tradiční ruské občerstvení.

AdresaKonnogvardeisky Boulevard 4
Metro:Admiralteyskaya
  • Muzeum polské vodky ve Varšavě

Muzeum vodky ve Varšavě otevřelo dveře svým návštěvníkům 12. června v roce 2018. Nachází se v budově z 19. století v bývalé továrně na vodku Warszawska Wytwórnia Wódek Koneser. V meziválečných letech v něm byly vytvořeny recepty slavných polských vodek jako Wyborowa a Luksusowa. Návštěvník se může seznámit s pětisetletou historií nejslavnějšího polského alkoholu, vývojem jeho výrobních technologií, tradicemi a zvyklostmi s ním spojenými. V muzeu najdeme 5 interaktivních galerií, ve kterých je možné se dozvědět, kde byly v Polsku vytvořeny první lihovary, kolik stojí sklenka vodky, jak se likér spotřebovával v polských domovech a odkud pocházely některé zvyky související s vodkou. Je možné si zde vytvořit vlastní recept na tinkturu a dozvědět se více o destilačním vybavení Jana Pistoria. Jeho revoluční vynález destilace v 19. století umožnil získat 85 % čistého alkoholu v jednorázovém procesu. Také je prezentována sbírka originálních lahví z různých dob, včetně plné, nikdy neotevřené láhve třešňové vodky J. A. Baczewski ze 40. let 20. století.

AdresaPlac Konesera 1 | Centrum Praskie Koneser
MetroRatusz Arsenał