Zajímavosti o rumu

V tomto článku přinášíme pár informací, známých i nepříliš známých faktů o rumu a také několik hojně rozšířených legend a mýtů.

Nejdražší rum

  • Údaje o nejdražším rumu na světě neobsahují jméno rumu, ale jméno svých tvůrců – Wray and Nephew. Byl zátkován v roce 1940 směsí starších rumů, jejichž vnik se datoval do roku 1915. V současné době se cena jedné lahve Wray and Nephew pohybuje přes 40.000 amerických dolarů a dochovaly se už jen 4 poslední.

Z historie

  • Britští námořníci dostávali od svého zaměstnavatele pravidelný příděl rumu. Oproti pivu se nekazil a pomáhal jim v boji s kurdějemi. Věřte nebo ne, ale tato praxe vydržela až do roku 1970. Tento zvyk a tradice fungovala přes 300 let od roku 1650.
  • Rum se za válek užíval jako tišící prostředek pro raněné vojáky, kteří ho konzumovali.
  • Dnešní popularita whisky v Americe ve velké míře vděčí omezením na dovoz cukru, které ovlivnilo i produkci rumu. První američtí kolonisté byli rumem nadšeni natolik, že ho během osídlování ročně vypili na dvanáct milionů galonů, tedy téměř padesát milionů litrů.
  • Ostatky admirála Nelsona, který byl zabit v bitvě u Trafalgaru, byly údajně zpět do Anglie převezeny v sudu s rumem. Ta méně ověřená část příběhu říká, že sud byl po cestě navrtán a konzervační látka se použila k “léčbě kurdějí…”
  • V 17.století měl rum takovou cenu a povědomí, že vedle zlata sloužil také jako platidlo. V Austrálii se přítrž této praxi snažil učinit i guvernér William Bligh. Jedná se o bývalého kapitána lodi jménem Bounty.
  • Předchůdcem dnešního rumu byla tzv. tafia neboli „pirátský rum“.
  • Souvislost pirátů a rumů, jakožto velkých oblíbenců tohoto destilátu, není náhodná. Vznikla v době rozmachu obchodu námořní cestou – piráti, kteří loupili všechno možné, přirostli k tomuto produktu více, než ke kterémukoliv jinému.
  • První zmínky o rumu, pokud jde o jeho přímou výrobu z cukrové třetiny, pocházejí z Indie a Číny. Původci a výrobci rumu industriální cestou byli obyvatelé Karibiku – ti zjistili, že rum se dá vyrábět také z melasy, což je odpadní produkt při výrobě cukru.

Způsob výroby

  • Rum z Karibiku je v zásadě dvojího druhu – podle toho, z které oblasti pochází. V těch ovládaných historicky Francouzi se vyrábí rumy těžší a drsnější, ve španělských naopak rumy lehčí a jemnější, z nichž je typickým představitelem kubánský rum.
  • Cukrová třtina je tráva dorůstající výšky až šesti metrů, s mohutným stonkem tlustým až 5 cm, který obsahuje asi 20 % procent cukrů. Ten se z třtiny ‚vymačkává‘ v mlýnech – jako jejich pohon sloužila buďto lidská síla, nebo existovaly mlýny větrné a vodní, některé slouží dodnes.
  • Melasa je v podstatě vedlejším produktem při zpracování cukrové třtiny na cukr, ale zároveň i základem pro výrobu rumu. Otroci se tak naučili do té doby odpadní produkt zpracovávat na rum.
  • Třtinová šťáva neboli guarapo má mléčnou barvu se žlutozeleným odstínem, ale taky hodně vody, která se nejprve musí odpařit, aby vznikl hustý sirup, na jehož povrchu krystalizuje cukr. Po jeho odstranění zbude hustá šťáva neboli melasa, která se pomocí zvláštního kmenu kvasinek přemění v ‚třtinové spilce‘ na vino de caña neboli třtinové víno s obsahem alkoholu cca 7 %.

Objemy produkce

  • Za rok vyrobí Havana Club na 36 milionů litrů rumu v 8mi druzích, od tříletého až po patnáctiletý. A také ještě jeden s daleko staršími složkami, kterého se vyrobí pouze tisíc lahví ročně. S kubánským rumem Havana Club je spojena řada významných historických osobností v čele se spisovatelem Ernstem Hemingway. Popularitě rumu napomohly mezi světovými válkami tzv. suché zákony v USA, které směrovaly kroky cestovatelů do Havany, kde na ně již byli připraveni zkušení barmani.
  • Více než 80% světové produkce rumu pochází z okolí Portorika pro nejkvalitnější cukrovou třtinu. Největším výrobcem na světě je společnost Bacardi, která sídlí v hlavním městě. Míchání finálního blendu u Bacardi má na starosti 7 tzv. Master Blenders. Nejenže pro ochranu svých vjemů musí dodržovat přísnou životosprávu, ale nesmí se ani zdržovat na jednom místě, aby se předešlo např. živelnému neštěstí a ztrátě know-how společnosti.

Rumový trojúhelník

Otrocký rumová trojúhelník fungoval v historii mezi Novou Anglií (USA), Afrikou a Jižní Amerikou.

  • Evropané sváželi melasu do Nové Anglie, a to z Karibiku a Jižní Ameriky. Melasa – byla základem pro výrobu rumu.
  • Vyrobený rum Evropané směňovali za otroky v Africe a zbylý rum prodali.
  • Získaní otroci jsou odvezeni na třtinové plantáže do Karibiku a Jižní Ameriky, kde se jejím sklízením podílejí na výrobě melasy a následně rumu, čímž se trojúhelník uzavírá.