Domácí bar – Základní koktejlové sklo

V tomto článku si představíme opravdu jen ty základní koktejlové sklenice, které jsou v domácím baru naprosto nezbytné a bez kterých se při přípravě koktejlů v žádném případě neobejdeme.

Long drinky

  • Tumbler
  • Collins glass
  • Highball

Základními sklenicemi na koktejly jsou sklenice na long drinky, ze kterých se nápoj pije slámkou. Nazývají se se také high ball glass, nebo tumbler. Rozlišujeme pak malý tumbler (cca 250 – 300 ml) a velký tumbler (i přes 400 ml). Liší se od sebe zejména průměrem sklenice. Malý tumbler se používá na koktejly jako je Screwdriver, nebo Beton, velký tumbler se pak používá na koktejly se spoustou ledu (např. Cuba Libre, nebo Mojito). Sklenice mohou být mírně konické, nebo s kolmým okrajem.

Whiskovky

  • oldfashioned glass

Dalšími základními sklenicemi jsou sklenice na short drinky, nazývané také whiskovky, nebo v barmanském slangu old-fashioned glass (což je někdy úsměvně překládáno jako staromódní). Jedná se ale o naprostou klasiku. Opět mohou mít kolmé okraje, nebo se kónicky rozšiřovat. jejich výška je oproti tumblerům asi poloviční. Používají se na koktejly jako jsou White russian, nebo Negroni. Pokud se vkládá slámka, zkracuje se.

Koktejlky

  • Martini glass
  • V-shape

Martini glass, nebo také V-shape podle jejich šípovitého tvaru jsou naprostá barová klasika. Tyto sklenice patří k nejvíce sexy sklenicím na koktejly, Mnoho žen si objednává koktejly jen kvůli tomu, že jsou servírovány v těchto sklenicích a jejich dlouhá stopka v mužích vzbuzuje asociaci na dlouhé dámské nohy na vysokém podpatku (high heels). Jsou nezbytné při podávání koktejlů jako jsou Martini, Cosmopolitan nebo Gimlet, ale i mnoho dalších.