Foursquare Rum Distillery

Rumy z Foursquare Rum Distillery na ostrově Barbados v Karibiku patří k tomu nejlepšímu, co můžete ve světě řemeslných rumů ochutnat. Pojďme se tedy blíže seznámit s tímto výrobcem.

Foursquare Distillery

Foursquare Rum Distillery se nachází na bývalé cukrové plantáži, jejíž historie sahá přibližně do roku 1720, na malém karibském ostrově Barbados. Palírna byla znovuotevřena rodinou Seale v roce 1996,

Ve Forsquare Rum Distillery vznikají speciální edice rumů a rumy různých značek – Doorly’s, Rum Sixty Six, ad.

Jedná se o jednu z nejmodernějších palíren rumu na světě a zároveň jednu ze 4 palíren na Barbadosu. ale rozhodně patří mezi ty nejvýznamnější. O popularitu této značky se podstatně zasloužil Master Distiller a Master Blender v jednom – Richard Seale. Určitě jedna z největších postav světa rumu. Líbí se mi jeho myšlenka spojení tradic a nejmodernějších metod s ohledem na životní prostředí. Většina jeho rumů se skládá z blendů, které prošly jak Pot Still tak Column Still destilací.

Richard Seale se nebojí experimentovat a zkouší zrání v různých sudech. Díky tomu vzniká hodně chuťově rozdílných rumů. Samozřejmě žádné rumy z jeho dílny neobsahují řádná umělá aditiva.

Palírna Foursquare se nachází na místě bývalé plantáže. I když je palírna zasazena do pole s cukrovou třtinou, většina jejich melasy pochází odjinud (z Guyany). Fermentační proces trvá v průměru 44 hodin. Kvasinky jsou standardní suché lihovarnické kvasnice pocházející z Jižní Afriky.

Ve Foursquare Distillery využívají dva typy destilačních procesů pro výrobu rumu. Řemeslný Pot Still Double Retort a tradiční kolonu Coffey still. Každá výrobní metoda samozřejmě vytváří u rumu jinou chuť, přičemž v palírně velmi rádi tyto dvě metody kombinují. Po fermentaci tedy vše putuje buď do kolony (ta funguje nepřetržitě) nebo o kotlíku (ten funguje v dávkách). Pot Still Double Retort umožňuje překonat 82% ABV již v jediném průchodu hrnce – pálení.

Rum se po destilaci přemísťuje do nerezových nádrží a poté do dřevěných sudů. Ty z velké části pochází od Jacka Danielse z amerického Tennessee. Richard Seale rád experimentuje s různými sudy, ve kterých bylo před rumem uloženo například víno (porto i madeira), bourbon, atd. Foursquare rumy se míchají ještě před uložením do sudů a mají většinou sílu 65% ABV. Celkově má ​​údajně Foursquare Distillery ve svých skladech asi 40 000 barelů, ve kterých rum zraje, je stařen.

Foursquare Rum Distillery a Heritage Park V jižní části Barbadosu, kde se na 8 akrech bývalé cukrové plantáže, se nachází nádherná palírna rumu Foursquare a park Heritage Park. Tato fungující továrna na rum je dobře známá svou sbírkou rumů, která vyrábí širokou škálu rumů včetně velmi oblíbených Doorly’s, Old Brigand a E.S.A.Field. Foursquare Rum Distillery je hrdým vítězem Rum Distillery of the Year v listopadu 2016 na IWSC v Londýně ve Velké Británii.

Vstup do Foursquare je zdarma a bez průvodce – nejsou tedy takřka vůbec komerční, avšak ocení jí především návštěvník, který alespoň něco málo ví o výrobě rumu. Můžete prozkoumat okolí a dozvědět se o různých fázích výroby rumu. Stačí sledovat stopy na podlaze kolem továrny! Kromě fungující továrny nabízí Heritage Park s historickými budovami, koloniální architekturou a lidovým muzeem krok zpět v čase a poctu důležité roli, kterou cukr a rum sehrály v historii Barbadosu.

Ocenění

Palírna obdržela řadu prestižních ocenění na mezinárodních soutěžích

  • Výrobce rumu pro rok 2017 na prestižní soutěži International Spirits Challenge 2017
  • 2021 IWSC Vynikající výrobce lihovin 2021
  • ISC
  • Master Distiller/Master Blender ISC Rum Producent roku 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 a 2021
  • IWSC Rum Producent roku 2016, 2018, 2019 a 2021 2018
  • ISC „Supreme Champion Spirit“ – Foursquare Mark VI „2005“ 2021
  • ISC „Supreme Champion Spirit“ – Foursquare Mark XV „Redoutable“

Kontakt

Pokud už pojedete na Barbados a už vás pláže začnou nudit, což je po pár dnech pobytu na malém ostrově téměř jisté, je pro milovníka rumu povinnost navštívit tuto palírnu.

Jak je už uvedeno výše, prohlídka celého areálu a provozu je zcela zdarma, ochutnávka jejich úžasných rumů v baru na konci vaší prohlídky pak za malý poplatek.

Nepodařilo se mi dohledat webové stránky, asi ani žádné nejsou, proto je vhodné se před návštěvou telefonicky informovat, případně sledovat Instagram.

Adresa je: Foursquare Rum Distillery and Heritage Park, Foursquare Road, Four Roads, Barbados

Telefon: +1 246-629-4500

Instagram Foursquare Rum Distillery (@foursquare_rum_distillery) • Fotky a videa na Instagramu