Vinařská oblast Údolí Rhony

Údolí Rhóny neboli Cotes du Rhone se rozprostírá po obou březích této řeky, začíná jižně od Lyonu a končí po 200 kilometrech u Avignonu. Po Bordeaux je druhou největší francouzskou vinařskou oblastí s právem označovat vína ověřeným označením původu AOC. Tuto oblast  lze  rozdělit na dvě základní části, Severní Rhonu, kde najdeme především vinice strmé a úzké, rostoucí podél břehů, a Jižní Rhonu, která zahrnuje široké území, táhnoucí se podél toku řeky od města Montelimar do okolí Avignonu, od Masivu Mont du Ventoux a Alpes de Haute-Provence po pohoří Ardeche a Gard.

Obě oblasti jsou velmi odlišné, co se týče stylu i charakteristiky vín, která produkují. Paleta vín Severní Rhony je velmi bohatá, setkáme se zde se skvělými komplexními červenými víny, ale pozadu nezůstávají ani vína bílá, z odrůd se zde nejčastěji pěstují Syrah, Viognier, Marsanne a Roussanne. Dominantní vliv na klima Jižní Rhony má Středozemní moře. V této oblasti převažují cuvée, která se vyrábějí z různých odrůd, především červených, často používané jsou např. Grenache, Mourvedre nebo Carignan. Nejslavnější podoblastí tohoto regionu je Châteauneuf-du-Pape.

Vinařská oblast na jihu Francie, jejíž vinohrady se rozkládají na březích slavné řeky Rhony fascinuje svět svou rozmanitostí i rozpolceností. A to jak z pohledu široké plejády vín, tak i z pohledu historického vývoje. Pojďme se projít zdejšími vinicemi i časem.

Historie se tu začala psát na kopci Hermitage, kde se prý usadil křižácký rytíř Gaspar de Sterimberg, který si s sebou přivezl i několik sazenic odrůdy Syrah. Vysadil je vedle malé kapličky, u které vyráběl víno.

Sever údolí řeky Rhony

Červeným vínům severu vinařské oblasti Vallée du Rhône vládne odrůda Syrah (Syrah z Francie známe v angloamerické tradici jako Shiraz). V charakteru vín se pak výrazně odráží místní půda a klima. Sever údolí se primárně rozkládá na vulkanických a břidlicových půdách na příkrých březích, ostře vyříznutých řekou. Údolí je poměrně úzké a klima je tu chladnější, než by člověk na jihu Francie čekal. Blíží se více podmínkám na kontinentu. 

Severní vína mají také trochu chladnější, ne úplně vstřícný charakter. Jsou v mládí velmi přímá a tvrdá, s výraznou tříslovinou. Spíše pikantní než opulentní. To vás ale nesmí odradit, protože pak zrají do nesmírné elegance a finesy. Jen je třeba jim nechat pár let. Tohle věděli už ve středověku, kdy se vína ze severní Rhony považovala za nejlepší na světě. Pokud prý chtěli vinaři z jiných oblastí svá vína vylepšit, dolévali je právě těmi z rhonské oblasti. 

Ideálním vstupním bodem pro poznání této části vinařského světa jsou oblasti jako St. Joseph nebo Cornas. Druhá jmenovaná je jedinou apelací, která musí být pouze z odrůdy Syrah. Ta dává vzniknout přístupnějším a sametovějším vínům a ukazuje něžnější tvář této oblasti. 

Trochu ve stínu stojí místní fascinující bílá vína z odrůd Viognier nebo Marsanne a Roussane. Jsou pravým opakem tvrdých červených. Jsou vstřícná a opulentní, s plnou a kulatou chutí. Plná zralého ovoce a bylin. Hřejivá a s nižší kyselinou. Taková „plnotučná“. Všechna vína z této oblasti bez ohledu na barvu se těší obrovského zájmu milovníků tekuté révy.

Sever údolí Rhony

Jih údolí řeky Rhony

Pokud vás tvrdost a přísnost severu neláká, zapátrejte na jihu údolí Rhony. Tady se vinohrady rozbíhají do rozlehlejší, jemně zvlněné krajiny, ve které celý rok vládne teplé středozemní klima. Půdy jsou rozmanité, ale těžší a bohatší na vápenec, než je tomu na severu. Typické jsou naplaveniny a kamenné valouny „gallets“. A i tady je vzhled krajiny předzvěstí toho, co vás čeká ve skleničce. 

Vína z jihu oblasti jsou vstřícná a hřejivá. Srozumitelná a bohatá, ale také strukturovaná a dlouhověká. Vládne tu odrůda Grenache, která udává ve většině vín tón. Je ale velmi často scelována do cuvée s mnoha dalšími odrůdami. U ikonické oblasti Châteauneuf-du-Pape může být ve víně až 18 rozdílných odrůd. U historického vinařství Clos de Brusquieres, založeného na konci 19. století, si vystačí se čtyřmi. I tak krásně vystihují plnost a eleganci místních vín, která měli tolik v oblibě papežové. 

Vstupní branou k poznání nejen těchto vín je apelace Côtes du Rhône, ve které najdete spoustu opravdu skvělých vín. Slavným jménem a významnou apelací jihu je také Gigondas, jejíž vína jsou velká, mohutná a plná. Poznávání vín můžete třeba začít v oblasti můžete vydat třeba s vinařstvím Domaine Brusset, které si u svých vín už přes 70 let zakládá na rozmanitosti a důrazu na jedinečnost jednotlivých terroirů.  A tak krom vstřícného Côtes du Rhône, kořenité Gigondas můžete objevovat i opulentní Cairanne. 

Francouzská vína patří k absolutní špičce. A jejich charakter se výrazně mění oblast od oblasti. Jiná jsou vína francouzských vinařství na severu země a jiná na jihu, jiná jsou tamní bílá a červená vína, o šampaňském a crémantech nemluvě). V případě údolí Rhony je dokonce rozdíl v rámci jediné lokality. To znamená jediné: Co se týče vinařských oblastí Francie, pořád je co objevovat. 

Jih údolí Rhony