Fenomén Groupies 3/3 – Česko

V posledním díle našeho seriálu o tomto fenoménu se zaměříme na český rybník.

V Čechách zrovna moc rockerů nemáme a těch pár co máme jsou většinou postarší ženatí pánové, kteří se veřejně, tedy před manželkami příliš nechlubí svými zářezy a pokud ano tak zmiňují pouze nekonkrétní drobnosti, jako třeba spodní prádlo házené na podium, apod. Navíc v době světového boomu groupies u nás panovala tuhá normalizace a tato subkultura nás nezasáhla a pokud by zasáhla, neslučovala by se prototypem a ideálem socialistické ženy a daná soudružka by byla nejspíše obviněna z příživnictví a vyloučena nejen ze strany, ale i z ROH. Účast na nějaké zahraniční šňůře by také byla podmíněna výjezdní doložkou a devizovým příslibem, což nebylo lehké získat. Prostě samé komplikace.

Samotný pojem groupies se také do českého prostředí příliš nehodí, sám František Ringo Čech, ve svém knize věnující se tomuto fenoménu, používá pojem „muzikantská Liduška“. V našem prostředí si však vystačíme s pojmem fanynka.

Šárka Vaňková

Tato náctiletá účastnice finále pěvecké soutěže se proslavila tím, že se specializovala na vztahy se známými osobnostmi. Po zpěváku Sámeru Issovi chtěla vyzkoušet i dalšího zpěváka – Standu Dolínka (ale zde asi příliš úspěšná nebyla, neboť ten se později přiznal k homosexualitě), tak vyzkoušela muzikálového Drákulu Daniela Hůlku se kterým měla divoký vztah plný zvratů, aby se poté zasnoubila s režisérem Filipem Renčem, ale zásnuby později zrušila a odstěhovala se na Slovensko, kde se živí jako kosmetička a vizážistka.

Lucinka „mazlivka“ Palkaninová

Tato fanynka muzikálového zpěváka Bohuše Matuše si ho vyhlédla a po představení oslovila. Tvrdila, že jí je 23 (nebylo jí ještě ani 15) a se zpěvákem o 30 let starším navázala vztah, který spočíval dle slov samotného zpěváka zejména v mazlení, pokračoval svatbou a následným narozením dítěte. Spěvák se také nechal slyšet, že jeho Lucinka má za úspěšné složení maturitní zkoušky slíbené další miminko, což není úplně obvyklý dárek. Bohuš Matuš prostě umí rozdávat originální dárky.

Pavlínka Jirásková – Nedvědová

Folkový písničkář Jan Nedvěd není sice žádný rocker, přesto i on se potkal se svou groupie Pavlínkou v supermarketu Delvita, kde pracovala jako pokladní. Svěřila se mu, že jeho velkou fanynkou a začali spolu i přes velký věkový rozdíl 35 let chodit. Vztah byl zpočátku bouřlivý s několika rozchody, ale nakonec byla svatba a stala se tak jeho čtvrtou ženou. A asi si opravdu rozumí, protože jsou spolu už přes 20 let. Jen miminko nevyšlo, ale to si Pavlínka vynahrazuje péčí o Honzu Nedvěda, který je ve věku, že jí už potřebuje.

Olga Kelymanová – Menzelová

Olga se specializuje na slavné, výrazně starší partnery a paralelní vztahy – v tomto ohledu z dnešního výběru jako jediná (společně se Šárkou Vaňkovou) splňuje definici opravdové groupie. Cílem jejích tužeb ovšem bohužel nejsou rockeři, ale zejména režiséři (a i to mají se Šárkou Vaňkovou také společné).

Při rozhovoru pro Český rozhlas se seznámila s o 40 let starším oskarovým režisérem Jiřím Menzelem za kterého se také provdala. Později porodila syna, jeho otcem ale nebyl manžel Jiří Menzel, ale egyptolog Miroslav Bárta, ale manžel měl prý z dítěte „velkou radost“.

Později porodila další dítě – dceru jejímž otcem se stal další režisér, tentokrát Miroslav Brabec. A nakonec se dočkal také manžel – Jiří Menzel, který je prý otcem jejího třetího dítěte, tedy nejmladší dcery. Olga Menzelová tak dopřála každému ze svých dětí luxus vlastního otce.

Olga Menzelová se všemi otci svých dětí

Český rybník není žádný Atlantický oceán a tak ve všem světoví být nemůžeme. Groupie subkulturu jsme si u nás moc neužili, ale ta doba už je zkrátka nenávratně pryč.

Dnes je doba jiná, doba youtuberů a influencerů a na internetu žádné hranice nejsou, pokud tedy nežijete v Číně, nebo Severní Koreji. A tak bychom už o nic důležitého ze světového dění přijít neměli.

Všechny díly