Fenomén Groupies 1/3

Groupie je označení pro mladou dívku, která se pohybuje v prostředí rockových koncertů, přičemž se kromě hudby samotné zajímá i o navazování intimních vztahů s celebritami. Výraz je odvozen od anglického výrazu pro hudební skupinu a používá se od roku 1965,

Groupies byly součástí rockové scény a už od šedesátých let by bez nich rock nebyl rockem. Party groupies vyrážely na turné oblíbených skupin, vyvolávaly hysterické scény a snažily se proniknout do zákulisí. Většina z nich posloužila hudebníkům k jednorázovému sexu, některé však s nimi navázaly dlouhodobější vztah a jako takzvané „road wives“ (cestovní manželky) poskytovaly svým partnerům na cestách různé praktické služby, aby se mohli soustředit na hraní; tyto vztahy občas skončily i manželstvím. Pohybovaly se neustále poblíž svých oblíbených muzikantů, připraveny udělat pro ně všechno na světě – od sexu po obstarávání nákupů a nošení kytary. Začalo to nevinným ječením poblázněných děvčat při pohledu na dokonalého Elvise Presleyho. Od té doby se groupies staly fenoménem. Odeznění sexuální revoluce a rozšíření nemoci AIDS v osmdesátých letech vedlo k úpadku groupies.

V první části tohoto článku si představíme několik nejznámějších groupie.

Pamela des Barres

Horní příčky groupie hitparády obsadila bez pochyby Pamela des Barres, která dostala do postele ta největší rocková esa, i když do postele nebude v tomto případě ten správný pojem. Její specialitou byl orální sex (a ten se jak známo, podle definice Billa Clintona, nepočítá). A užívala si např. s Jimem Morrisonem, Mickem Jaggerem, Jimmym Hendrixem, Keithem Moonem či Donem Johnsonem. Ale jak ona sama říká: „Nikdy jsem to nepočítala“.

„Samozřejmě, že sex byl jedním ze spolehlivých klíčů, který otevíral dveře do rockového zákulisí. Spousta holek, které se ale kolem rockerů pohybovaly, si nakonec někoho z nich vzala. Já osobně jsem po manželství s rockerem nijak netoužila, chtěla jsem poznat co nejvíc hudebníků a stačilo mi být jim nablízku.“ „Byla to nádherná doba prostoupená sexuální svobodou. O AIDS nikdo ještě nevěděl, John Lennon ještě žil, takže si nikdo nelámal hlavu s ochrankou a bezpečnostními opatřeními; nebylo proto složité dostat se blízko svým vyvoleným.“

„Spousta z těch holek se původně chtěla stát rockovými hvězdami a role groupie k tomu měla nejblíž. Staly se tak součástí kapely a odváděly užitečnou práci. Pokud ale holka chtěla být úspěšnou groupie, musela mít zvláštní talent a ovládat něco navíc.“ „Já jsem měla například pověst specialistky na orální sex. Naprosto ideální technika; muzikanti se často potřebovali uvolnit před koncertem, nebylo moc času a ani pořádně kde to udělat. Orální sex byl pro takové příležitosti dokonalým řešením.“

„Byly jsme především múzy rockerů. Dodávaly jsme jim energii, mohli se u nás odreagovat a inspirovat. Pokud k tomu potřebovali sex, bylo pro nás ctí poskytnout jim ho.“

Bývalá groupie v rozhovorech ráda zdůrazňuje, že při takovém sexu nešlo o nevěru, ale o pouhé odreagování. Podle ní to manželky a přítelkyně rockerů věděly a bez problémů tolerovaly. „To už je ale pryč. V dnešní době si zpěváci a muzikanti mnohem častěji berou za ženy hysterické a ufňukané herečky a modelky. Obávám se, že ty by pro to neměly to správné pochopení.“

Vydala už několik autobiografií, poskytuje rozhovory, dodnes jezdí na hudební festivaly, kde stále loví další celebrity a podle všeho se skvěle baví a poskytuje autogramy.

Pamela des Barres

Lori Maddox

Mladičká teenagerka započala kariéru hudební múzy v roce 1971. Tehdy začala chodit do rokenrolových klubů v Los Angeles, kde se brzy stala velice oblíbenou. Její drobná postava, velké hnědé oči a kudrnaté vlasy se zalíbily i redaktorům věhlasných hudebních časopisů Creem a Star. A tak se čerstvě třináctiletá dívka objevila hned v několika číslech těchto magazínů. Netrvalo to dlouho a mezi její obdivovatele se zařadily i hvězdy světové velikosti. První z nich byl David Bowie.

Ten jí také také údajně připravil o panenství když jí bylo třináct. Své kořisti lovila v tehdejších hollywoodských celebrity barech a klubech, jako byly Rainbow Bar & Grill, Rodney’s English Disco, hotel Continental Hyatt a bar s přiléhavým názvem Whisky. Ve zralém věku 14 let sbalila Jimmyho Page z Led Zeppelin. Ten tehdy sice chodil s další groupií, Pamelou Des Barres (viz výše), ale mladinká Lori ho zaujala víc.

Následoval divoký sex a poměrně dlouhodobý vztah, který aktéři udržovali v tajnosti, protože Lori byla pod zákonem. Page paralelně obcoval s Pamelou, která se na celá léta stala Lori nepřítelkyní číslo jedna, a i s dalšími děvčaty. Po roce a půl ji Page nechal a dal se dohromady s jinou groupie, Bebe Buell, jež je mimochodem matkou hollywoodské herečky Liv Tyler. Lori mu to nikdy neodpustila a ze své aférky se dodnes zcela nevzpamatovala – dnes pracuje jako nákupčí jednoho butiku s oblečením a občas poskytne rozhovor o svých divokých letech.

David Bowie a Lori Maddox

Nancy Spungen

Za nejzběsilejší groupie je považována američanka Nancy Spungen, kterou k nesmrtelnosti dovedl vztah se Sidem Viciousem. V 17 letech utekla z domova a odstěhovala se do New Yorku, kde se začala sbližovat s Aerosmith, The New York Dolls a The Ramones. Pracovala jako striptérka a občas i prostitutka. Posléze se rozhodla přestěhovat do Londýna za účelem, který popsala jako „sbalit Jerryho Nolana z New York Dolls“, ale místo toho narazila na Sex Pistols. Zpěvák Johnny Rotten ji seznámil se Sidem Viciousem a zbytek už zná každý hudební fanoušek: láska, drogy a na konci 20-ti letá Nancy v hotelové koupelně v černých kalhotkách a podprsence, s jedinou, ovšem smrtelnou bodnou ranou v břiše. Sám Sid Vicious jí brzy následoval a ve svých 21 letech se předávkoval heroinem. Tento sebedestrukční příběh byl také zfilmován – Sid a Nancy (1986) s Gary Oldmanem a Chloe Webb v hlavních rolích.

„Byla jsem prostě jiná než normální děti. Začala jsem se tvrdě bouřit proti svým rodičům. V jednom kuse jsem jezdila do New Yorku. Soustředila jsem se spíš na velký rokenrolový hvězdy, jako byl třeba Ronnie Wood. S Mickem  Jaggerem jsem se znala, ale nikdy jsem s ním nespala. Nějakou dobu jsem chodila s Keithem  Richardsem. Část turné jsem odjezdila s Aerosmith. Seděla jsem na zadním sedadle a vedle mě seděl Tom Hamilton a z druhý strany Brad Whitford. Byly to skvělý časy a všichni se ke  mně pěkně chovali, rozumíte. Byla to zábava a bylo to vzrušující.“.

Nancy Spungen a Sid Vicious

V příštím díle článku se ještě budeme ještě věnovat mezinárodní scéně a v posledním díle se zaměříme na český rybník.

Všechny díly