Hippies 3/4 – Woodstock

Každý asi ví, že Woodstock byl hudební festival a fenomén doby spojený s hnutím Hippies. V tomto článku se blíže podíváme na jeho přípravu a konání a odkaz ve společnosti.

Hudební festival Woodstock

Woodstock (Celým názvem Woodstock Music & Art Fair s podtitulem An Aquarian Exposition: 3 Days of Peace & Music) byl hudební festival konající se ve Spojených státech amerických jihozápadně od stejnojmenného městečka. Jeho první ročník proběhl od pátku 15. srpna do pondělí 18. srpna 1969. První ročník festivalu byl považován za jeden z největších a klíčových okamžiků v historii populární hudby. Časopis Rolling Stone jej zařadil mezi 50 momentů, které změnily historii Rock and rollu. Za zakladatele festivalu jsou považováni Michael Lang, John P. Roberts, Joel Rosenman a Artie Kornfeld. Festivalu se zúčastnilo mnoho legendárních umělců a kapel jako Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jefferson Airplane, The Who, Carlos Santana nebo Country Joe and the Fish.

Festival se původně měl konat ve Woodstocku, kde provozoval Alexander Tapooz nahrávací studio, ale po protestech místních obyvatel bylo nutno hledat nové místo. Pořadatelé jednali s městem Walkill, ale byli odmítnuti pod záminkou, že nezajistili dostatek mobilních toalet. Nakonec poskytl pro festival farmář Max Yasgur svůj pozemek v katastru městečka Bethel (na místě festivalu je dnes Bethel Woods Center for the Arts), asi 70 km od Woodstocku.

Organizátoři původně odhadli počet účastníků na šedesát tisíc, ale v předprodeji se prodalo více než 180 000 vstupenek po osmnácti dolarech a na místo konání festivalu vyrazilo okolo milionu lidí. Silnice v okruhu 20 km od festivalové louky byly zcela ucpány, mnoho návštěvníků uposlechlo výzev policie a vrátilo se domů. Nakonec se na festival dostalo podle oficiálních zdrojů přes 400 000 lidí (různé odhady kolísají mezi 150 000 a 700 000). Vzhledem k nečekané záplavě diváků pořadatelé rezignovali na kontrolu vstupenek a vyhlásili volný vstup na festival.

Akce byla poznamenána letními bouřkami, které proměnily festivalový areál v bažinu. Panoval chaos, nedostatek jídla, pití a hygienických zařízení, improvizovanou samosprávu organizovali příslušníci komuny Hog Farm, díky nimž se podařilo zabránit nejhoršímu. Během festivalu zemřeli dva účastníci, jeden na předávkování drogami a jednoho ve spánku přejel traktor. V průběhu akce se také narodily dvě děti.

Hlavní ideou hnutí „květinových dětí“ hippies, jež tvořily značnou část účastníků festivalu, byly mír, láska a porozumění. Proto se Woodstock zapsal jako protest hippies proti válce ve Vietnamu a proti konzervativním hodnotám.

Na počest a na památku prvního ročníku se konal festival na 10. výročí (v roce 1979), na 20. výročí (1989), na 25. výročí (1994) a na 30. výročí (1999).

Ačkoli na samotném festivalu pořadatelé prodělali, značné příjmy měli z prodeje trojdeskového kompletu písní z festivalu Woodstock: Music from the Original Soundtrack and More (Atlantic Records 1970, českou verzi vydal Supraphon roku 1976) a dokumentárního filmu, který natočil Michael Wadleigh a obdržel Oscara pro nejlepší dokument. Festival inspiroval písně Joni Mitchell Woodstock a skupiny Mountain For Yasgur’s Farm. V roce 2009 natočil režisér Ang Lee hudební komedii s názvem Zažít Woodstock, která pojednává o tomto hudebním festivalu.

V roce 2008 bylo na místě konání festivalu zřízeno muzeum.

Odkaz festivalu

Festival Woodstock vstoupil do dějin jako „Festival tří dnů míru, lásky a bahna“. Nastartoval éru obřích rockových koncertů pro desítky tisíc diváků a v některých ohledech změnil pravidla hudebního průmyslu.

Změnil americkou společnost, ale zasáhl a ovlivnil lidi dokonce až v socialistickém Československu. Podobná akce už se nikdy neopakovala, i když snaha zažít Woodstock znovu byla.

Atmosféru festivalu se podařilo zachytit i ve filmech a oba mají výborná hodnocení.

Woodstock (1970) – čsfd – 86%

Woodstock: festival jedné generace (2019) – čsfd – 88%

Všechny díly