Prodej alkoholu mladistvým – teorie a praxe

Prodej a podáváním alkoholu mladistvým je taková česká klasika. Je to sice zákonem zakázané, ale možností jak zákon obejít je tolik, a zákon je tak děravý, že ho vlastně ani nelze účinně dodržovat.

Rozdíl je především v právní úpravě

V některých zemích musí mít každý, kdo chce prodávat alkohol tzv. licenci na jeho prodej. To se týká například i pivnic a barů. Někde jsou na prodej alkoholu vyčleněny i speciální obchody, tzv. liquor shopy a v běžných prodejnách potravin ho vůbec neseženete a pokud ano, tak jde jen nízkoalkoholické pivo.

Získat takovou licenci na prodej alkoholu není nic jednoduchého a rozhodně ne levného. Součástí udělení licence je také povinnost jejího držitele dodržovat stanovení pravidla, kam také patří prodej alkoholu pouze v přesně stanovenou dobu a také zákaz jeho prodeje mladistvým. Pokud držitel licence nedodrží stanovené podmínky, může o ní přijít a takový bar, nebo noční klub bez licence na prodej alkoholu je pak odsouzen k bankrotu.

V praxi to pak provozovatelé řeší tak, že do těchto podniků neumožní mladistvým přístup vůbec. Ti si pak nemohou žádný alkohol koupit a vymlouvat se na starší kamarády…

V USA, kde je legální alkohol až od 21 let mají například prodavači striktně nařízeno při prodeji alkoholu kontrolovat věk kupujícího. A dodržují to opravdu svědomitě – často chtějí vidět doklady i od osob evidentně důchodového věku. Nařízení je nařízení a jistota je jistota.

Odborníci se na řešení v České republice shodují

Pokud nalévají restaurace dětem alkohol, stačilo by je na dva dny zavřít, míní odborník. Když lékaři a odborníci mluví o ohrožení české mládeže alkoholem a cigaretami, nemlátí prázdnou slámu. Průzkumy jasně říkají, že české děti a hlavně studenti jsou v Evropě v čele žebříčků nejen v užívání marihuany, ale i v pití alkoholu a v kouření tabáku. Když se podíváte na mapu Evropy, tak Česko tam svítí mezi všemi s největší konzumací alkoholu mezi 15ti až 16ti letými.

Každé druhé dítě se opíjí. Podle evropské školní studie tři čtvrtiny českých šestnáctiletých studentů okusily alkohol a 50 procent přiznalo, že se za poslední měsíc alespoň jednou opilo.

V okolních zemích za nalévání mohou provozovatelé přijít o licenci. Čtyřicet procent studentů uvedlo, že už ochutnalo cigaretu, stejný počet doznal, že již experimentoval s marihuanou. Úřady a politici o riziku pro mladou generaci vědí, ale zatím se jim příliš nedaří nastavit přiměřenější pravidla. Po letech dohadů by se na konci roku měla konečně na jednání vlády dostat novela tzv. tabákového zákona, která by měla nejen omezovat kouření v restauracích, ale měla by řešit nově i užívání alkoholu.

Česká obchodní inspekce by měla znovu dostat pravomoc kontrolovat, zda hospodští nenalévají mladistvým, a udělovat sankce. V okolních zemích za nalévání mohou provozovatelé přijít o licenci. Je potřeba dát jasně najevo, že užívání alkoholu, zvláště nezletilými, do slušné společnosti nepatří. A provozovatelé restauračních zařízení by měli pochopit, že se jim toto počínání nevyplatí.

A jak to chodí v praxi?

Mladí tvoří některým podnikům velkou část tržeb.

Mládežníci tvoří nemalou část tržeb, hlavně v období školního roku. Byl bych blázen, kdybych je vyhodil. Šli by stejně jinam. Když tu byly kontroly, nikdy mě neshodili. Objednával starší kamarád? No to je přece klasika….

Pokud tak nezletilý chlapec či dívka někoho konkrétního neoznačí, policisté prakticky nemohou nic dělat. Navíc i případné sankce v rámci následného správního řízení s viníky se mohou zdát směšné.

Pokud je úmyslné podání alkoholu nezletilé osobě prokázáno číšníkovi, hrozí mu pokuta do výše pěti tisíc korun a zákaz činnosti na jeden rok. V případě, že se tento úmysl prokáže provozovateli podniku, pak může dostat pokutu do 50 tisíc korun a zákaz činnosti až na dva roky,

Je tak zřejmé, že se číšníkům v hospodách se na mladých vydělávat vyplatí a zákonné sankce jim příliš obav nenaženou.

V případě policejní kontroly však najednou v hospodě starší kamarád už není a na mladistvé provinilce v této oblasti český trestní zákon nepamatuje. Čeká je tak maximálně trest domácího vězení či nějaký ten pohlavek od rodičů.

Zatím tedy asi nezbývá nic jiného než polemizovat nad tím, zda by nebylo lepší přenést trestní odpovědnost i na majitele či obsluhující personál dotyčné hospody automaticky, a nikoli pouze na osobu, která alkohol mladistvému podala. Jednoduše řečeno: Máš-li hospodu, odpovídej za ni, ale včetně toho, co se v ní děje.

A jaký je správný postup podle zákona?

Stojí před vámi mladá slečna nebo muž a chtějí si koupit alkohol. Vy sice nejste povinni zjišťovat přesný věk každého zákazníka, ale pokud máte pochybnosti, míč je na vaší straně. Nejste si jisti, jestli zákazník již dosáhl 18 let? – Pak jste povinni požadovat, aby svůj věk prokázal.

Požádejte zákazníka, aby prokázal svůj věk jakýmkoli dokladem jednoznačně prokazujícím, že jeho držitel dosáhl 18 let (kromě občanského to může být například řidičský nebo jiný průkaz, pas atd.).

Vaše právo požadovat po zákazníkovi důkaz o tom, že dosáhl 18 let, přímo vyplývá z výše uvedené zákonné povinnosti. Vy sice nejste oprávněni „žíznivce“ legitimovat (to může učinit pouze policie), ale pokud on/ona svůj věk neprokáže, jste povinni odmítnout prodat mu alkohol.

Jste provozovna, ve které někdo prodal alkohol dítěti nebo mladistvému?

  • Za porušení zákazu prodeje alkoholu nezletilým vám hrozí pokuta od 50 000 do 500 000 Kč.
  • Za prodej alkoholu na akci určené pro nezletilé hrozí provozovateli pokuta 10 000 až 50 000 Kč.
  • Za kterýkoli z uvedených správních deliktů může být dále provozovateli uložen zákaz činnosti až na dobu 2 let.

Jste-li číšník nebo barman a prodáte, podáte nebo jinak umožníte požití alkoholického nápoje osobě mladší 18 let, můžete za svůj přestupek dostat pokutu až do výše 3 000 Kč. Provozovna, která prodá alkoholický nápoj v zařízení nebo na akci určené osobám mladším 18 let, se vystavuje riziku vysoké pokuty.
Pokud to uděláte opakovaně, můžete skončit až na jeden rok ve vězení.

  • Chovejte se jako profesionál – slušný, milý, ale znalý svých práv a povinností.
  • Zbystřete pozornost, když vás o alkohol žádá někdo, kdo nevypadá na to, že je plnoletý.
  • Usmějte se, odkažte se na zákon a zdůrazněte, že nesmíte prodat alkohol nezletilým.
  • Vysvětlete mu, že ho nesmíte legitimovat. Pokud však neprokáže, že již dosáhl 18 let, alkohol mu nemůžete prodat.

A co když to vypadá, že ten, kdo alkohol objednává, ho kupuje nezletilému?

Dejte takovému člověku dobrou radu – upozorněte ho, že se dopouští přestupku (zákaz podávání alkoholu osobě mladší 18 let platí pro každého). Pak se vraťte k výše uvedenému postupu a požádejte o prokázání věku toho, komu je alkohol určen.