Vinařské oblasti Itálie 2/3

Severní vinařské oblasti Itálie

Na severozápadu Itálie, mezi městy Turín, Milán a Janov se nacházejí vinařské oblasti Valle d’Aosta, Piemont, Ligurie a Lombardie.

Vinařská oblast Valle d’Aosta

Vinařská oblast se nachází v údolí řeky Aosta a je nejmenší vinařskou oblastí Itálie. Vinařské podoblasti jsou Morgex et La Salle, Enfer dArvier, Torrette, Nus, Chambave, Arnad-Montjovet a Donnaz. V oblasti jsou pěstovány bílé odrůdy jako Chardonnay, Blanc de Morgex, Pinot Grigio a odrůdy červené jako Merlot, Petit Rouge, Gamay, Nebbiolo, Fumin, Neyret, Vien de Nus, Premetta.

Vinařská oblast Piemont

Oblast podhůří Alp, pohoří Langhe, Monferrato a četných údolí přítoků Pádu. Spolu s Toskánskem je to nejvýznamnější region Itálie pro vína špičkové kvality. Vinařské podoblasti jsou Barbera d’Alba, Nebbiolo d’Alba, Roero, Dolcetto d’Alba, Barbaresco, Barolo, Dolcetto di Diano d’Alba, Asti, Dolcetto di Dolgliano, Dolcetto delle Langhe Monregalesi. V oblasti jsou pěstovány bílé odrůdy Chardonnay, Sauvignon blanc, Arneis, Cortese, Favorita, Erbaluce a červené odrůdy Barbera, Nebbiolo, Dolcetto, Grignolino, Freisa, Brachetto, Bonarda, Ruché, Pelaverga, Timorasso.

Vinařská oblast Ligurie

Ligurie je po Valle d’Aosta druhým nejmenším vinařským regionem Itálie. Tvoří ji úzké přímořské pásmo, které se táhne od města Ventimiglia poblíž francouzských hranic až po přístav La Spezia. Vinařské podoblasti jsou Rossese di Dolceacqua, Riviera Ligure di Ponente, Cinqueterre, Cinqueterre Sciacchetra, Colli di Luni. V oblasti jsou pěstovány bílé odrůdy Pigato, Vermentino, Albarola a červené odrůdy Ormeasco, Rossese.

Vinařská oblast Lombardie

Nejvýznamnější vinařská oblast celé Lombardie je bezesporu Valtellina, která se nachází v podhůří Rétských Alp v údolí řeky Addy poblíž švýcarských hranic. Zde se pěstuje vzácná odrůda Nebbiolo. Vinařská oblast Lombardie zahrnuje Valtellina, Valcalepio, Franciacorta (DOCG), Terre di Franciacorta, Cellatica, Capriano del Colle, Botticino, Riviera del Garda Bresciano, Lugana, Colli Morenici Mantovani del Garda, Lambrusco Mantovano, Oltrepo Pavese. Pěstované bílé odrůdy jsou Riesling Italico, Pinot bianco, Pinot grigio, Trebbiano di Lugana, Chardonnay a červené odrůdy  Barbera, Croatina, Pinot nero, Cabernet Sauvignon, Merlot, Uva, Rara, Nebbiolo.

Severovýchodní vinařské oblasti Itálie

Vinařské oblasti severovýchodu Itálie zahrnují vinařské oblasti Trentino-Alto Adige, Veneto, Friuli-Venezia Giulia a Emilia-Romagna.

Vinařská oblast Trentino-Alto Adige

Nejsevernější region Itálie, obklopený Dolomity z jedné strany a Rétskými Alpami ze strany druhé. Jižního Tyrolsko má jako vinařská oblast nejvyšší zastoupení vín nesoucích označení DOC v celé Itálii a vína jsou exportována i do sousedního Rakouska. Vinařské podoblasti jsou Meranese di Collina, Valle Isarco, Colli di Bolzano, Santa Maddalena, Terlanom, Lago di Caldero, Val d’Adige, Casteller, Teroldego Rotaliano, Lago di Caldaro, Trentino, Trento Spumante. Pěstované bílé odrůdy jsou Chardonnay, Pinot grigio, Riesling, Silvaner, Muller Thurgau, Pinot bianco a červené odrůdy Teroldego, Cabernet Sauvignon, Merlot, Marzemino, Lagrein, Pinot nero.

Vinařská oblast Benátsko

Z Benátska pochází čtvrtina všech italských vín a se svými 300 miliony litrů ročně je to největší vinařský region Itálie. Vína Soave, vyrobená z delikátních hroznů odrůdy Garganega a Trebbiano di Soave, jsou velmi populární na zahraničních trzích. Nejlepší vína pocházejí z oblastí označených jako Classico, legendární vína pocházejí z vinařství Pieropan a Anselmi. Vinařské podoblasti jsou Bardolino, Bianco di Custoza, Valpolicella, Soave, Gambella, Colli Berici, Colli Euganei, Breganze, Montello e Colli Asolani, Prosecco di Conegliano-Valdobbiadene, Piave, Lison-Pramaggiore. Pěstované bílé odrůdy jsou Garganega, Trebbiano, Lugana, Bianco di Custoza, Tocai Friuliano, Pinot Bianco, Sauvignon blanc, Chardonnay, Verduzzo a červené odrůdy Bardolino, Corvino, Corvinone, Molinaro, Rondinella, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot.

Vinařská oblast Friuli-Venezia Giulia

Nejvýchodnější vinařská oblast Itálie sousedí s Rakouskem a Slovinskem. Vinařská oblast a klimatické podmínky jsou zde ovlivněny jak Alpami, tak Jaderským mořem. V oblasti se produkují převážně bílá vína, která se těší dobré reputaci, zejména z oblastí Collio a Colli Orientali del Friuli. Vyhlášenou specialitou jsou i červená vína jako Refosco, Terrano a místní kuriozity Schioppettino, Pignolo a Tazzelenghe. Vinařské oblasti zahrnují Grave del Friuli, Fruili Latiana, Friuli Annia, Friuli Aquileia, Colli Orientali del Friuli, Collio Goriziano, Isonzo, Carso. Pěstované bílé odrůdy jsou Pinot grigio, Chardonnay, Sauvignon blanc, Ribolla gialla, Tocai Friuliano, Picolit, z červených odrůd zejména Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Schioppettino, Refosco, Pignolo.

Vinařská oblast Emilia-Romagna

Emilia-Romagna je tradičním gastronomickým rájem Itálie, kde s poměrně tučnou kuchyní jsou oblíbená suchá, jemně perlivá vína Lambrusco s příjemnou kyselinkou. Nejznámější víno regionu je Lambrusco, vyrobené ze stejnojmenné odrůdy. Vinařské oblasti zahrnují Colli Piancentini, Colli di Parma, Bianco di Scandiano, Lambrusco Reggiano, Lambrusco Salamino di Santa Croce, Lambrusco di Sorbara, Lambrusco Grasparossa, Montuni del Reno, Colli Bolognesi, Bosco Eliceo, Pagadebit di Romagna, Albana di Romagna, Cagnina di Romana, Bosco Eliceo, Trebbiano di Romagna, Sangiovese di Romagna, Sangiovese di Romagna Superiore. Pěstované bílé odrůdy jsou Albana, Chardonnay, Pinot Bianco, Sauvignon Blanc, červené pak Sangiovese, Barbera, Trebbiano, Lambrusco, Pinot Nero, Croatina, Ancellotta, Cabernet Sauvignon, Montuni.

Všechny díly